Spor

Ömer Onan: Son değil başlangıç

Yapımı 10 senede tamamlanan Abdi İpekçi Spor Salonu, üç Haziran 1989’da Harlem Wizards-Washington Wizards gösteri maçıyla açıldı. ‘Basketbol mabedi’ denilen spor salonundaki evvel ulusal maç ise 1992 seneninde Türkiye-Belçika arasında oynandı.

Birçok şampiyonluğa, birçok spor branşına ve birçok ünlüye ev sahipliği yapmış salonun 29 senelik serüveni tamamlandı.

‘Peki bu salonun adina ne olacak’ Sualinin Cevabını ise Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Fanatik’e verdi:

Neden Abdi İpekçi’nin adina böyle tek ortada yapmaya karar verdiniz?

Abdi İpekçi 20 sene Türk basketbolunun hizmetindeydi. kati herkesin tek anısı vardır. Avrupa finalleri, kupa finalleri oldu burada. Herkesin güzel hatıraları vardır. Bilet alıp maça gelen binlerce insan burada heyecan yaşadı. tek tarih yatıyordu Abdi İpekçi’de… Salon Zati çok eskimişti. Çatı derhal hemen üstümüze yıkılacaktı. Tesisleşme çok önemli. Basketbol çok başarılı ve önemli tek branş ama en sade tek tesis yok. Bu mesele çok önceden çözülmeliydi. Bize kismet oldu. reis Hidayet Türkoğlu da bu proje için çok uğraştı.

Senin unutamadığın maçlar hangileri?

Benim de burada unutamadığım anılar var. Efes Pilsen forması giyerken 1999-2000 sezonu’nda Asvel’i yenip Final-Four’a kalmıştık. Salonda ve salonun çevreninde binlerce insan vardı. Akılalmaz tek heyecan ve mutluluk dolu olmak yaşandı. O günü unutamam. tek de Fenerbahçe’de oynarken 100. yılımızda Abdi İpekçi’de Efes Pilsen’i yenip şampiyonluğa ulaşmıştık. Benim için çok önemli tek gündü. Avrupa Şampiyonası finali de burada oynandı ve 2. olduk. Unutamayacağım tek çok maç var.

‘Haftanın 7 günü yaşayan tek yer olacak’

Bu merkezde net neler olacak?

Proje net bitmedi ama burada tek adet salon olacak. Kapasitesi değişebilir. 10 bin kişilik de olabilir, 5 bin kişilik de.

dört Burada Galatasaray ve Anadolu Efes oynuyordu. Galatasaray’ın kendisinin salon projesi var. Anadolu Efes de Sinan Erdem’de oynuyor. 16 bin kişilik tek salon. Ama isterlerse burayı da kullanabilirler.

dört Ayrı olarak tek adet otel yapacağız. Bütün asagi yapı ulusal takımlarımız burada kamp yapacak. İstanbul’a deplasmana gelen takımlar da isterlerse burada konaklayabilirler. Çünkü biz kamplarda konaklama için ağırbaşlı paralar ödüyoruz. Bu mesele çözülecek.

dört Konferans salonları, ortada hakem ve antrenör eğitim merkezleri olacak. Rehabilitasyon merkezi, sağlık merkezi, fitness salonu ve elbette ofisler olacak.

4  A ulusal Takım için de ayrı tek tesis yapılacak.

4  tek de kent genelinde bütün altyapı maçlarını burada oynatmak istiyoruz. Baktığınız vakit Caferağa’da veyahut başka tek salonda altyapı maçları çok kalabalık oluyor. 5 veyahut 7 adet taraf yana salon yapacağız. 500-1000 kişilik portatif tribünler olacak. Aynı anda 3-4 adet altyapı maçı burada oynanabilecek.

dört Kafeteryalar ve yasamsal alanlar da olacak. Hasılı burası tek basketbol merkezi olacak. Biz yaşayamadık ama ağabeylerimiz anlatır, işi olmayan dahi Spor ve Sergi Salonu’na gidermiş. Orada netlikle tek maç veyahut tanıdık görürmüş. Orada hasbihal edip sosyalleşirlermiş. Abdi İpekçi de böyle tek basketbol merkezi ve sosyalleşme alanı olacak. Haftanın 7 günü yaşayan tek yer olacak. Buralardan geçerken gelirseniz illa ki tek maça veyahut tanıdık birilerine rastlayacaksınız.

Gökhan German

 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

<iframe id="player_667215" frameborder="0" scrolling="0" marginheight="0" marginwidth="0" allowfullscreen="allowfullscreen" src="/QuarkPlayer/Index?ContentParentId=1345588

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir