Ekonomi

2018 emekli maaşı zammı var mı ne kadar KAÇ TL? SSK Bağkur emekli maaşı ne zaman ödenecek?

Emekli maaşı Temmuz zammı ne vakit ödenecek? çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli ve memurlar enflasyon oranının açıklanmasının derhal peşinden için aylık zammın ödemesini heyecanla bekliyor. Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama haberimizde.

TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU!

TÜİK, haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur, sözleşmeli çalisan ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla milyonlarca görevli ve emeklinin zam oranı da belli oldu.

İşçi ve Bağkur emeklilerine zam oranı yüzde 9.17. Memur, sözleşmeli çalisan ve görevli emeklisinin zammı da 8.67 oldu.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE vakit ÖDENECEK?

Emeklilerin zamlı aylık ödemeleri salı bugünü start alıyor. SSK emeklileri ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağ- Kur emeklileri de ayın 25’i ile 28’i arasında zamlı maaşlarını cebine koyacak.

SON RAKAMA GÖRE TARİH BELİRLENECEK

Ödemeler belirleme numarasının nihayet rakamına göre için tarihlere göre yapılacak. görevli emeklileri ise bu ayın 1’i ile 5’i arasında maaşını zamsız olarak almıştı. Zam farkları, tek sonraki günlerde yasamsal Güvenlik Kurumu’nun açıklama edeceği tarihlerde görevli emeklilerinin hesabına yatırılacak.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Maliye Bakanlığınca, enflasyon oranından kaynaklı ek enflasyon farkıyla birlikte halk görevlileri ile görevli emeklilerinin aylık ve ücretlerinde bu aydan olabilitesi çok olmak üzere toplamda yüzde 8,65 artış yapıldığı belirtilerek, “Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük görevli maaşı iki bin 893 liradan üç bin 133 liraya, en düşük görevli çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığı bin 978 liradan iki bin 149 liraya yükselmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktan, bu sene temmuz döneminde halk görevlileri ve emeklilere baz alinarak zamlara ait İzah yapıldı.

Açıklamada, bu sene halk görevlilerinin mali ve yasamsal haklarında yapılan artışların, “Kamu Görevlilerinin bütününe ve Hizmet Kollarına baz alinarak Mali ve yasamsal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. asama Toplu Sözleşme” ile belirlendiği hatırlatıldı. ocakta ayından olabilitesi çok olmak üzere halk görevlileriyle görevli emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde, geçen sene 2. altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı verilen enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde 5,69 artış yapıldığı belirtildi.

Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylıklarının da geçen sene 2. altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona bağlı olarak yüzde 5,69 artırıldığına işaret edilen açıklamada, temmuz ayından olabilitesi çok olmak üzere halk görevlileri ile görevli emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 3,5 artış öngörüldüğü bildirildi.

Bu sene evvel altı aylık döneminde enflasyonun yüzde 9,17 olarak gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı ek enflasyon farkıyla birlikte halk görevlileri ile görevli emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuz ayından olabilitesi çok olmak üzere toplamda yüzde 8,65 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylıklarında ise yüzde 9,17 oranında artış sağlanmıştır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük görevli maaşı iki bin 893 liradan üç bin 133 liraya, en düşük görevli çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığı bin 978 liradan iki bin 149 liraya yükselmiştir.”

Açıklamada, aylık hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner kapital ödemesi ve yabancı dil tazminatı benzeri ödemelerin dahil edilmediği, aile ve bebek yardımı ödeneğinin ise eklendiği belirtildi. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve iki çocuğun (0-6 ıslak grubu ve diğer) da esas alındığı vurgulandı.

ÜCRETLER ne türlü DEĞİŞTİ?

Temmuz zammı görevli emeklileri amaciyla yüzde 8.65 oldu. Bu artışla en düşük görevli emeklisi maaşı bin 978 liradan iki bin 149 liraya yükseldi. Zam oranı SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde ise yüzde 9.17 olarak gerçekleşti. En düşük çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığı Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 405 liradan bin 533 Lira 83 kuruşa, Bağ-Kur tarım emeklilerinde 988,91 liradan bin 79 Lira 59 kuruşa çıktı. SSK’lılarda ise en düşük aylık 2000’den evvel çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olanlarda bin 713 Lira 56 kuruşa, 2000’den ardindan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olanlarda 935,60 liradan bin 21 Lira 39 kuruşa ulaştı.

EMEKLİYE İKİ İKRAMİYE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama ettiği AK Parti seçenek beyannamesi tek bir yasama geçecek. Emekliye iki ikramiye, gençlere üç minimum ücret, tertemiz minimum fiyatın belirlenmesi tertemiz kabinenin evvel işleri arasında yer alacak.

Emeklilik hizmetleri etkinleştirilecek. Refah düzeyleri desteklenmeye ayni ritimde devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir