Sağlık

“Hepatit çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir ”

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Evren viral hepatitlerin çağımızın en mühim sağlık sorunlarından biri olduğunu ve bu yüzden farkındalığı arttırmak emeliyle hepatit B virüsünü 1967’te bulan Dr. Baruch Blumberg’in doğum bugünü olana 28 Temmuz’un “ hayat Hepatit Günü” olarak belirlendiğini söyledi.

Dr. Hakan Evren, karaciğer dokusunun iltihabının hepatit olarak isimlendirildiğini ve bu virüsün keşfedilme sıralarına göre alfabetik olarak adlandırılan 5 çeşidi ( A, B, C, D, E ) olduğunu açıkladı. yeryüzünde 325 milyon insanın bu hastalıkla yaşamakta olduğunu ve her sene 1.34 milyon kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini belirten Dr. Hakan Evren, Hepatit B ve C virüsünün acele teşhis edilmediğinde kronikleşip karaciğer sirozuna ve kansere neden verebileceğini söyledi.

“ Hepatit nasıl bulaşır ve savunma yolları nelerdir“

Dr. Hakan Evren hepatit türlerinin bulaşma yolları ve savunma yolları ile alakalı şu verileri verdi: “ Hepatit A en sık görülen tür olmakla birlikte kronikleşmeye yollar açmaz. Kirlenmiş su ve besinlerle salgınlara neden olabilir, küçüklük çağında hafif belirtilerle geçirilebilirken ileri yaşlarda dahada ağır izler ve şiddetli karaciğer hastalığıyla ölümlere neden olabilir. Hepatit A aşısı ile enfeksiyondan müdafaa etmek mümkündür. Hepatit E virüsü ise dışkı temasıyla bulaşır, vahşi ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona neden olur. Erişkinlerde çocuklardan dahada sık görülür, gebelerde dahada ağır seyreder. Kronik karaciğer hastalığına neden var olan virüslerin en önemlileri Hepatit B, C ve D’dir. yeryüzünde Hepatit B’li hastaların % 90’ı ve Hepatit C’li hastaların % 80’i taşıyıcı olduğunun farkında değildir. Hepatit B, C ve D virüsleri kan, kan ürünleri, diş tedavisi, korunmasız cinsel ilişki, damar içi uyuşturucu kullanımında iğnenin paylaşılması, kirlenmiş aletlerle dövme yapılması, akupunktur ve kulak deldirme işlemleri benzeri etkenlerle bulaşabilir. Hepatit C virüsü doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir