Ekonomi

Türkiye’nin tatil rotaları haritası çıkarıldı

Yandex Navigasyon, yaptığı analizle yaz döneminde en çok rota oluşturulan tatil bölgelerini alana çıkardı. Analizde en popüler 10 tatil bölgesinden 7’sinin Ege ve Akdeniz bölgelerinde olduğu belirlendi. Ayrı olarak İstanbul’a yakınlığı ile Bilinen Şile ve Karasu’nun yanı sıra Marmara Denizi’ne kıyısı var olan Şarköy de kullanıcıların en çok seçenek ettiği bölgeler arasında yer aldı.

En popüler tatil bölgeleri Ege ve Akdeniz’de

2017 yılındaki Ramazan ve Kurban Bayramı tatili dönemlerinde, kullanıcıların yolcu verilerinin dikkate alındığı araştırmalarda, en popüler tatil bölgeleri belirlendi. Analize göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 tatil bölgesinin 4’ü Ege’de yer alıyor. Marmaris, Bodrum, Ayvalık ve Çeşme bölgeleri doğal güzellikleriyle tatilcilerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Akdeniz Bölgesi’nde ise turizm cenneti Antalya’ya bağlı var olan Manavgat, Muratpaşa ve Alanya bölgeleri, en yoğun rota oluşturulan bölgeler olarak dikkat çekiyor.

En popüler 10 tatil bölgesi listesinde Ayrı olarak İstanbul’a yakınlığıyla Bilinen Şile ve Karasu’nun yanı sıra Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan Şarköy yer alıyor. gezisi seven İstanbullular, en çok acele ulaşabildikleri Şile’ye rota oluşturuyorlar. Analize göre İstanbulluların yaz aylarında tatil amaciyla 2. tercihi ise Bodrum oluyor. Ankaralılar çoğunlukla Antalya başta olmak üzere cenup sahilindeki tatil yerlerine yolcu ediyorlar. Antalyalılar ise yaşadıkları bölgeden çok uzaklaşmadan Manavgat’a ve Alanya’ya gitmeyi seçenek ediyorlar. Bursalılar çoğunlukla Ege’nin değişik bölgelerine giderken, İzmirlilerin yaptığı her 5 yolculuktan 1’i Çeşme’de noktalanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.