Gündem

Serinlemek isterken hasta olmayın: Dikkat klima çarpar

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, aşırı sıcaklarda serinlemek amaciyla ev, işyeri veyahut araçta kullanılan klimaların hastalıklara yollar açabileceği ile alakalı ikazlarda bulundu.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte yükselen sıcaklıklara karşı serinlemek emeliyle klima kullanımının arttığını dile getiren  Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımının hastalıklara kapı araladığını belirtti. Dr. İkidağ klimaya bağlı hastalıklar, savunma yolları ve Rehabilitasyonu ile alakalı şu verileri verdi:

“Sıcak yaz günlerinde hatri sayilir büyüklükte konfor sağlamasına karşın klimalar ahenk gösteren şartlarda kullanılmadığı ve bakımı yapılmadığı vakit sağlığımız açısından ağırbaşlı riziko oluşturuyor. Aşırı sıcaklarda klima kullanımı hasebiyle göğüs, boyun, bel, sırt ağrısı oluşurken, klimaların soğuk sema üflerken yaydığı tozlar ve ortamdaki nem oranını azaltması özellikle alerjik hastalığı var olan kişilerin şikayetlerini artırıyor. Ani hararet değişikliklerine neden var olan klima, gövde direncimizi düşürüyor ve kolaylıkla üst solunum yolu hastalıklarına yakalanmamıza da neden olabiliyor.  Grip, nezle, nefes darlığı, öksürük, soğuk algınlığı hastalıkları benzeri belirti veren klima hastalığı astım, sinüzit, bademcik iltihabı, bronşit ve ölüme neden olabilen zatürreye civarindan ağır tablo sergileyebiliyor. Klima çarpması; öksürük, halsizlik, kırgınlık, adale ağrıları, şiddetli baş ağrısı, çok ateş, bulantı, istifra (kusma) ve ishal, bilinç bozukluğu benzeri bulgularla kendini gösteriyor. ama bu belirtilerin zatürre başlangıcı da olabileceği göz önüne alınarak derhal tek göğüs hastalıkları uzmanına görünmek acele müdahale açısından önemli.”

Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımına karşı yurttaşları uyardı.

Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımına karşı yurttaşları uyardı.

“BASİT ÖNLEMLERLE HASTALIKTAN KORUNABİLİRSİNİZ”

Alınacak sade önlemlerle hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu belirten Uzm. Dr. Belgin İkidağ, “Hasta olmamak amaciyla klima ayarı oldukça mühim .Klimanın ayarı yapılırken ani en soğuk konuma getirilmemeli. Çok sıcak havalarda dahi ısıyı ani düşürmek klima çarpmasına neden olur. bu yüzden ortam ani değil, ağır ağır vücudun hararet değişikliğine göre soğutulmalıdır. Klimaların temizliği tespit edecek standartlara göre tespit edecek aralıklarla yapılmalı, klima filtreleri bakterilere karşı savunucu özellikte olanlardan seçilmelidir. Klimalı ortamın sık sık havalandırması klima çarpmasını engeller. Ayrı olarak terli iken klima karşısında bulunmamak, klimanın açık olduğu ortamlarda uyumamak hastalanmamak açısından önemlidir” diye konuştu.

Uzm. Dr. İkidağ, klima çarpması Rehabilitasyonu kişiden kişiye değişeceği amaciyla belirtiler görüldüğünde rahatsızlık yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden şuurlu tek hekime başvurmalarının mühim olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir