Sağlık

D vitamini eksikliği kısırlığa yol açabilir

D vitamini eksikliğinin Türkiye’de sıklıkla görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini eksikliğinin Bir hayli probleme yollar açtığını, bu problemlerden tek tanesinin kısırlık olduğunu söyleyerek mühim açıklamalarda bulundu. Güneşli vakit sayısının çok olmasına karşın özellikle kadınlarda D vitamini eksikliğinin görülmesinin Bir hayli nedeni bulunduğuna dikkat çeken Op. Dr. Seval Taşdemir, ’’Üreme sağlığını yakından ilgilendiren bu vitaminin eksikliğinin başlıca görülme nedeni kış aylarında güneşten yeteri civarindan faydalanmamak. D vitamini hemide kadınlarda ayni vakitte da erkeklerde üremeyi etkilemesinden dolayı kısırlık probleminin en hatri sayilir büyüklükte nedenlerinden birisidir’’ dedi.
D vitaminin eksikliğinin kısırlığa kapı araladığı benzeri tüp bebek tedavisinde hamile kalma şansını da düşürdüğüne vurgu yapan Op. Dr. Taşdemir, sıhhatli tek insan kanının mililitresinde takriben olarak 20-30 nanogram D vitamini bulunması gerektiğini, 20 nanogramın altındaki değerlerin D vitamini eksikliği olarak onay edildiğini belirtti.

D VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

D vitamininin her ne civarindan güneşten sentezlenebilir olsa da besinler ile de desteklenmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Taşdemir, vücudun hergün D vitamini ihtiyacının Tamamiyle besinlerden karşılanamadığını, bu yüzden güneş ışığından yararlanmanın nihayet derece mühim olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
’’Ton balığı ve somon benzeri yağlı balıklar, uskumru ve istiridye benzeri deniz ürünleri D vitamini açısından nihayet derece zengindir. Ayrı olarak peynir ve tereyağı benzeri süt ürünleri D vitamini deposu olarak bilinmektedir. Bunların dışında yumurta ve patates mühim D vitamini kaynakları arasında yer almaktadır. Deniz ürünü sevmeyen kişiler D vitamini ihtiyaçlarını balık yağı tabletlerinden karşılayabilirler. Yağda çözünebilen D vitamini gıdalardan oldukça az tek şekilde alınabilir. bu yüzden tek başına yeteri civarindan olmamakta ve güneş ışığına çıkmak gerekmektedir’’.

D VİTAMİNİN ÜREMEYE ETKİSİ

“D vitamini eksikliği bulunan kadınların tüp bebek tedavilerinde D vitamini düzeylerinin normale çekilmesine paralel olarak muvaffakiyet bahtının da arttığı görülmüştür” diyen Op. Dr. Taşdemir, ’’Yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliği doğurganlığı azaltırken tüp bebek şansını da mühim ölçüde düşürmektedir. Tüp bebek Rehabilitasyonu süresince, testosteron salgılamasını etkilediğinden erkeklerin de D vitamini seviyelerine ihtimam göstermeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Hamilelik sürecinde D vitamini eksikliğinin gebelik şekeri, gebelik zehirlenmesi, acele doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bakteriyel vaginosis isimi verilen perişan kokulu ve akıntılı vajinite neden olabileceğini açıklama eden Op. Dr. Taşdemir, bu yüzden anne adayi adaylarını hamilelikleri sürecinde bol bol güneşe çıkmaları ve D vitamini almaları ile alakalı uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir