Sağlık

Havuzlarda çocukları bekleyen tehlikeler

 

Yaz mevsimi ile birlikte serinlemek emeliyle havuza girmek istek eden çocuklar amaciyla gelişebilecek havuz hastalıklarına karşı savunmak ve bunun için baz alinarak tedbirleri almak önem istek ediyor. hemide sıhhatleri ayni vakitte da can güvenliklerini sağlayacak önlemleri Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Ateş açıkladı.

Yüzme havuzlarının çoğunlukla açık alanda olmaları hasebiyle havadan gelen toz ve bitki tohumları ile mikroorganizmalar amaciyla gayet elverişli tek ortam olduğunu söyleyen Dr. Canan Ateş, ”Ayrıca, insan vücudundan dökülen ten parçacıkları, salgılar, sürülen kozmetik ürünler, güneş yağları, sabun artıkları da suda kirletici etki oluşturmaktadır. Havuz suyu belli tek sıcaklığa eriştiğinde oluşan yosun, bakteri ve virüslerin çoğalması amaciyla ideal tek ortam hazırlar ve bu mikroorganizmalar sıhhate zarar verir.Yüzme havuzundaki suyun temiz berrak olması, ilmi açıdan insan sağlığına zarar vermemesi ama ahenk gösteren dezenfeksiyonun yapılması ile mümkündür. Bu amaçla en sık suda hızlı çözünen organik yapıda var olan klor kullanılır. Ayrıca, ozon ve ultraviyole benzeri ek dezenfeksiyon yolları de uygulanmaktadır. Havuz suyunun belli tek PH değerinde tutulması ve klor oranının standartlara ahenk gösteren olması gerekmektedir. İnsan sağlığını savunmak emeliyle yapılan dezenfeksiyon yöntemlerine karşın tekrar de Bir takım hastalık yapıcı etkenler havuz sularında yaşayabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bebekler kaçıncı aydan bu yana denize sokulmaya başlanmalı?

En sık karşılaştığımız suallerden birisi de çocukların kaç yaşında havuza girebileceği konusu olduğunu belirten Dr. Ateş, ”Çocukların havuza iki yaşından ardindan girmesi dahada çok önerilmektedir. iki yaşında bağışıklık sistemi dahada gelişmiş ve güçlenmiş olacaktır. Aşı programı iki yaşa civarindan tamamlanmış ve özellikle havuz suyundan bulaşabilecek hepatit A ve hepatit B hastalıkların aşıları bu ıslak civarında bitmiş olacaktır” dedi.

Yaz aylarında çocuklara deniz ve havuzdan bulaşabilecek hastalıklar

Dr. Ateş, deniz ve havuzdan bulaşabilecek hastalıklar şöyle açıkladı: ”Havuzdan tifo, koli basili, legionella, shigella, giardia, dizanteri, rotavirus, hepatit A, hepatit E, hepatitB, kriptosporidium, mantar enfeksiyonları benzeri çeşitli mikroorganizmalar bulaşabilmektedir. Bu mikroplar sindirim sisteminde ishal kusma,gözde konjonktivit, kulaktaotit, burundarinit, ağızda aft yaralar, boğazdatonsillit ve farenjit, cilttemantar, impetigo veyahut uyuz,üriner sistemde idrar yolu enfeksiyonu sistit ve kız çocuklarında vajinit benzeri çok çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir”.

Çocukların hastalıklara yakalanmaması amaciyla ailelerin alması koşul olan önlemler

Çocukların hastalıklara yakalanmaması amaciyla ailelerin alması koşul olan tedbirler ile alakalı bilgi veren Dr. Ateş, ”Öncelikle yetişkin-çocuk ayırımı yapılmış ve kalabalık olmayan havuzlar seçenek edilmelidir. Havuz kenarlarında bilgilendirme panolarında havuzun standart dezenfeksiyonuna baz alinarak suyun PH, hür klor seviyesi ve en nihayet bakım vakiti yazılı olmalıdır. Havuz suyu fiziki manada temiz berrak görünümlü ve sirkulasyonu yapılıyor olmalıdır. Havuza girmeden evvel ahenk gösteren antiseptik sıvılar ile ayak temizliği yapılmalı, duş alınmalıdır. Havuz kenarı kaygan tabanda oluşabilecek kazaları engellemek amaciyla tabanı kaymaz terlik giyilmeli ve bu terlikler Yalnızca bu alanda kullanılmalıdır. Yüzme bilmeyen çocuk,kolluk susamli simit benzeri tedbirler alınarak yetişkin gözetiminde havuza girebilir. hela eğitimini Daha tamamlamamış çocuklar hergün asagi bezi ile havuza sokulmamalı,havuza ahenk gösteren bez kullanılmalı ve çok uzunca süre suda tutulmamalıdır. hela eğitimini bitirmiş çocuklar ise öncesinden tuvalete götürülmeli,havuz içinde tuvaletini yapmaması ile alakalı uyarılmalıdır. Havuza tükürülmemeli ve havuz suyu yutulmamalıdır. Böylelikle muhtemel ateşli ishallerin, ağız boğaz yaralarının önüne geçilmiş olacaktır. Ciltte açık yara varsa iyileşmesi amaciyla beklenmelidir.  ters halde ten yaraları ilerleyebilir” şeklinde konuştu.

Dr. Ateş, şöyle ayni ritimde devam etti: ”Kulakla alakalı muhtemel problemlerden müdafaa etmek amaciyla etkin ortada kulak enfeksiyonu geçirirken, kulak zarı delikken veyahut kulağa tüp takılıyken havuza girilmemeli, kulak tıkacı kullanılmalıdır. Göz hastalıklarından konjonktivit veyahut klor tahrişinden müdafaa etmek amaciyla sualtı gözlüğü kullanılmalı veyahut suyun altında gözler kapalı tutulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonundan müdafaa etmek amaciyla ıslak mayo ile beklenmemeli, kuru olanı ile değiştirilmelidir. Havuzdan ardindan duş alınmalı ve kişisel havlu ile kurulanmalıdır. Bol su içilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu geçirilmekte iken havuza girilmemelidir. Suya atlayarak dalma esnasında hızla burundan giren su sinüslere basit erişir ve ortamda ahenk gösteren bakteri varsa sinüzite neden olabilir. Bunu engellemek amaciyla suya dalma hatıranda ağız ve burunun kapalı tutulması ile alakalı çocuklar uyarılmalıdır. Havuza rastgele tek içecek veyahut yiyecek ile girilmemeli mümkün boğulma tehlikesine karşı titiz olunmalıdır. Hiçbir evcil hayvan havuza sokulmamalıdır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir