Eğitim

Açıköğretim Fakültesinde devrim gibi uygulama

Öğrencilere dahada güncel ve doğru bilgiyi sunabilmek, kağıt ve baskı maliyetlerindeki yükselme, bunların öğretim giderine yansıtılmasıyla alana çıkacak artışlardan öğrencileri korumak, her sene milyonlarca kitap basılması hasebiyle doğaya verilen zararı minimuma indirmek, halk kaynaklarını dahada faal ve randımanlı kullanmak emeliyle 2018-2019 öğretim yılından bu yana öğrencilere basılı kitap saglamak adina Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla sunulacak var olan dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemeleri olarak kullanılacak. Bu adımlar neticesinde elde edilen maliyet düşüşü öğrencilere müspet tek şekilde yansıtılacak ve
hâlihazırda 275 Lira var olan basılı kitaba ayni ritimde devam edilmesi vaziyetinde 350 liranın üstüne çıkması kaçınılmaz var olan öğretim gideri 225 liraya düşürülecek.

“ANADOLUM E-KAMPÜS SİSTEMİYLE ALANA DAİR BİRİKİMİN FARKLILIĞI alana ÇIKIYOR”

Konuyla alakalı Anadolu Üniversitesi’nden tek İzah yapılırken, tertemiz sistem ile alakalı veriler verildi. Öğrencilerin vakitten ve mekandan bağımsız olarak bilgiyi almaları amaciyla çalışmaların ayni ritimde devam ettiği anlatilan açıklamada, “Üniversitemizin topluma hizmet misyonunun dayanilmaz unsuru var olan dezavantajlı grupta bulunan öğrencilerimize baz alinarak tertemiz uygulamalarımız da öğrencilerimiz ve kamuoyuyla Ayrı olarak paylaşılacaktır. Açık ve uzaktan öğrenme alanında ülkemizde lider var olan ve yeryüzünde sayılı örnekler arasında bulunan Anadolu Üniversitesi, öğrencilerinin vakit ve mekândan bağımsız olarak güncel ve nitelikli bilgiyi alabilmeleri amaciyla dijital teknolojilerden yararlanma imkânlarını sonuna civarindan kullanmakta; nihayet senelerde uygulamaya koyduğu ve anlık güncellenebilen binlerce online ders içeriğinin paylaşıldığı Anadolum e-Kampüs Sistemiyle alana değin sahip olduğu birikimin farklılığını alana koymaktadır” denildi.

“ÖNEMLİ BİR MALİYET KALEMİ DE ORTADAN KALDIRILMIŞ OLACAKTIR”

Özellikle kağıt ve baskı maliyetlerinin öğrencilere yansımaması amaciyla kararın alındığı anlatilan açıklamada, “Bu kararın alınmasındaki tek başka öğe kâğıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin talebelerden alınan öğretim giderlerinde artış yapmayı kaçınılmaz kılmasıdır. Öğrencilerimizin açık ve uzaktan öğretim hizmetleri amaciyla ödedikleri giderlerle; sınavların organizasyonu, her tek sınavda takriben 500 bin halk görevlisinin ücretli görevlendirilmesi, ders içeriklerinin üretilmesi, kitap basımı, ders ifade videolarının üretilmesi, suallerin yazdırılması, ahenk gösteren web altyapısının kurulması ve sürdürülmesi benzeri çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kitap basımının kaldırılmasıyla mühim tek maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir