Gündem

Alerji belirtileri ve tedavisi

Yaşadığımızda toplumda insanların 0’unda görülen alerji ile alakalı heyecan ettiğiniz bütün suallerin cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veyahut temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Peki Alerji sebepleri ve belirtileir nelerdir? İşte rehabilitasyon yöntemi…

Ev tozu akarları, polenler, bakteriler, ev hayvanlarının tüyleri, Bir takım besin proteinleri benzeri nedenlerle alana çıkan alerji belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bütün detaylar haberimizde. Alerjik reaksiyona neden var olan tek maddeye alerjen denir. Alerjenler yiyecek, içecek veyahut çevrede bulunabilir.Alerji nedir? Alerji nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

ALERJİ NEDİR?

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veyahut temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Alerjik reaksiyona neden var olan tek maddeye alerjen denir. Alerjenler yiyecek, içecek veyahut çevrede bulunabilir.

Birçok alerjen zararsızdır ve çoğu insanı etkilemez. Kişinin polen benzeri tek maddeye karşı alerjisi varsa, bağışıklık sistemi maddeye yabancı ve zarar veren benzeri reaksiyon verir ve onu yok etmeye çalışır.

Alerjisi var olan tek kişi alerjene temas ettiğinde, alerjik reaksiyon derhal gerçekleşmez. Bağışıklık sistemi ağır ağır aşırı reaksiyon vermeden evvel maddeye karşı duyarlılık oluşturur.

Bağışıklık sisteminin alerjeni tanımak ve anımsamak amaciyla vakte ihtiyacı vardır. Bu maddeye duyarlı vaziyete geldikçe, bağışıklık sistemi ona saldırmak amaciyla antikorlar yapmaya başlar. Bu sürece duyarlılaşma denir.

Hassasiyet ani çok vakit veyahut ani çok sene sürebilir. Bir hayli vaziyette duyarlılaşma zamani tamamlanmamıştır. hasta kisi Bir takım semptomlar yaşar, ama tam tek alerjiye sahip değildir.

Alerjiler de mevsimlik olabilir. Örneğin, saman nezlesi semptomları havadaki polen sayısının çok dahada çok olması hasebiyle nisan ile mayıs ayları arasında zirve yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir