Dünya

Stoltenberg: Umarım S-400’ler için çözüm bulabiliriz

.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Stoltenberg, ABD’nin başkenti Washington merkezli düşünce kuruluşu Heritage Vakfı’nda “21. Yüzyıl’da NATO’nun önemi” başlıklı oturumda konuştu.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sema müdafaa sistemlerini almasına ait kendisine yöneltilen tek Sual üstüne Stoltenberg, “Türkiye ve ABD’nin bu mevzu hakkındaki anlaşmazlığı çok iyi biliniyor ve bu güç tek durum.” değerlendirmesini yaptı.

“UMUT EDİYORUM Kİ BİR ÇÖZÜM BULUNABİLİR”

Stoltenberg, “Bu konuyu defaatle Ankara ve Washington’la görüştüm ve umut ediyorum ki tek durum çaresi bulunabilir. Zira Türkiye’nin almaya karar verdiği Rus sema müdafaa sistemi ve Türkiye’nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD’yle yaşadığı ihtilaf her birimiz amaciyla güç tek durum. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Türkiye’nin bu mevzu hakkındaki problemleri ikili görüşmelerle ele alıyor oluşunu memnuniyetle karşılıyorum.” diye konuştu.

Stoltenberg: Umarım S-400'ler amaciyla çözüm bulabiliriz

“HARİTAYA BAKARSANIZ, TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRÜRSÜNÜZ”

Türkiye’nin coğrafi önemine ve tek NATO müttefiki olduğuna da vurgu yapan Stoltenberg, “Eğer haritaya bakarsanız, Türkiye’nin ne civarindan hatri sayilir büyüklükte olduğunu görürsünüz. Irak ve Suriye’yle komşu ve Türkiye’nin DEAŞ’la mücadeledeki ehemmiyetini anlarsınız.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Suriyeliler ile alakalı gösterdiği hassasiyete de işaret eden NATO genel Sekreteri Stoltenberg, şunları söyledi:

“Türkiye mülteciler krizi ile alakalı da çok mühim tek müttefiktir. Milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Ege denizinden düzensiz göç akınını engellemek amaciyla Avrupa Birliği ve ülkemiz arasındaki anlaşmanın uygulanması önemli. Karşılaştırma olmaksızın ülkemiz en çok pkk terör saldırısına maruz var olan müttefiktir. Evet, S-400 ve F-35 ile alakalı mesele ve zorluk var. Diyaloğu memnuniyetle karşılıyorum ama aynı zamanda Türkiye’nin bütün müttefikler amaciyla rolünü de anlamamız önemlidir.”

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.