Gündem

512 milyar lira faize akacak

Hazine tek sonraki dört sene ağır bedel ödeyecek. YEP’e göre dört sene içinde Hazine 512 milyar liralık nema ödemesi uygulamak zorunda kalacak. nema ödemelerindeki artış yüzde 114’ü bulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta eleştirdiği çok üremin devlete maliyeti tertemiz ekonomi Programı (YEP) döneminde Sanki uçuşa geçiyor. Devletin hazinesi, bu sene dahil tek sonraki dört senede faize 512 milyar liradan çok kazanç ödemek zorunda kalacak. Bu devasa ödeme, geçmiş dört seneye göre yüzde 114 benzeri fevkalade tek artışı ifade ediyor. Bu hatri sayilir büyüklükte artış, dört tek koldan tasarruf yapılsa dahi, kaynakların çoğunu üremin yutacağını gösteriyor.

MİLLİ GELİRİN YÜZDE 3’Ü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Yeni ekonomi Programı’ ismiyle açıklama ettiği Türkiye’nin tek sonraki üç senelik ekonomi programı, kur ve faizlerdeki aşırı yükselişin halk mali dengelerine ağır fatura bırakacağını alana koydu. Kriz olarak dillendirilmese de asagi üst var olan ekonominin en ağır yüklerinden biri devletin ödeyeceği faizlerde görülecek. hükümet hemide içeriden ayni vakitte da dışarıdan borçlandığı kişi ve kuruluşlara geçen sene ulusal gelirinin yüzde 1.8’ini öderken, bozulma sebebinden bu nispet 2021 seneye civarindan devamlı yükselerek yüzde 3’e civarindan çıkacak.

YEP’te bulunan amaç ve tahminlere göre, 2017 seneninde 56.7 milyar Lira var olan devletin bütçeden faize ödediği toplaminda para, bu sene nihayetinde bütçede öngörülen 71.7 milyar lirayı da aşarak 76.4 milyar liraya çıkacak. Bu sapma, sene 2. yarısında başlayan nema ve kur artışının bu seneye yansıyan ek nema yükünün 4.7 milyar Lira olacağını gösteriyor.

FÜZE GİBİ YÜKSELECEK

Ancak kur ve faizlerdeki aşırı yükselişin devletin nema giderlerinde yapacağı tahribat YEP dönemini kapsayan 2019-2021 arasında dahada da ağırlaşacak. Devletin nema gideri tek sonraki sene roket benzeri tırmanarak 117.3 milyar liraya, 2020’da 147.7 milyar liraya, 2021 seneninde ise 171.4 milyar liraya civarindan çıkacak. Dolayısıyla bu sene dahil 2021’e kadarki tek sonraki dört senelik dönemde devlete borç kazanç veren kişi ve bankalara tam 512 milyar 800 milyon Lira nema ödemesi yapılacak.

Oysa 2014-2017 yılları arasında, Başka bir deyişle arkada var olan nihayet dört senelik dönemde devletin bu kişi ve kuruluşlara ödediği nema 209 milyar 900 milyon Lira düzeyinde gerçekleşmişti. Rakamlardaki bu fevkalade bozulma devletin, tek sonraki dört senelik dönemde, geçmiş dört senelik döneme göre 2.4 kat, başka tek ifadeyle yüzde 144 oranında dahada çok faize kazanç ödeyeceği mananına geliyor.

hazinesozcu

Garantili mega projeler hatri sayilir büyüklükte yük

Devletin nema giderlerinde yaşanacak bu fevkalade artış, YEP döneminde kamunun hemide dahada çok borçlanma yapacağını, hemide dahada çok faizlerle borçlanmak zorunda kalacağını, ayni vakitte da mega projelerin dövize dayalı garanti ödemelerinin yükünün bütçeye dahada çok yansıyacağını işaret ediyor. özellikle kent hastaneleri, havaalanları, tünel ve köprü geçişleri başta olmak üzere hasta, araç ve yolcu garantisi verilen mega projelere ödemelerin hızlanmasıyla devletin borç ve nema ödemeleri de artacak. nema yükündeki tırmanış, ekonomideki bozulmayı düzeltip dengeleyeceği iddiasıyla açıklanan YEP döneminde halk kaynaklarından faize akacak payın azalmayacağı benzeri iki katı aşan seviyede artacağını da gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir