Güncel

ASELSAN Başkanı, Yerli Üretim Lazerli Silah Sistemleri Hakkında Bilgi Verdi

ASELSANYönetim heyeti Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, lazerin neden tespit, neden konumlama gerekse de silah olarak kullanılmasını geliştirdiklerini belirterek, “Önemli tek mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız” dedi.

ASELSAN’DAN DEVRİM NİTELİĞİNDE GİRİŞİMLER

Antalya bilim Üniversitesi’nin (ABÜ) ‘Yerli ve ulusal Teknolojide ASELSAN ‘ konulu konferansında ASELSAN yönetim heyeti Başkanı ve genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün konuşmacı olarak katıldı. ASELSAN üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu konferansa ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya Ticaret ve endüstri Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya örgütlü endüstri Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Antalya, Isparta ve Burdur’dan sanayiciler ve üniversite öğrencileri katıldı.

ASELSAN ‘ın 40 sene evvelki kuruluşundaki hüzünlü hikayesini laf eden Prof. Dr. Haluk Görgün, 1974 Kıbrıs barış Harekatı esnasında Türk ordusunun kullandığı telsizlerin zafiyet gösterdiğini, bunun da Türk harp uçaklarının kendisinin unsurlarını vurmasına kapı araladığını anlattı. Bu olaydan ardindan Ankara’da tek apartman dairesinde telsiz imalatı ile alakalı evvel adımın atıldığı kaydeden Prof. Dr. Görgün, ASELSAN ‘ın hikayesi telsizlerle başladı. Askeri ekipmanlar millileştirildi, yerlileştirildi. kendisinin ordumuzda kullanılmasının yanında arkadaş ve müttefik ülkelerde de kullanılır vaziyete gelindi dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ 100 ŞİRKETİNDEN BİRİ

ASELSAN’ın Türkiye’nin özellikle askeri teknolojisinin başladığı yer olarak ifade edilebileceğini belirten Prof. Dr. Görgün, “Bu alanda dünyanın en mühim 100 şirketi arasında ve tamamı Türk mühendisler çalışıyor. tek adet yabancı çalışan yok. tek milyar 430 milyon dolar ciroya sahip. Çalışan sayısı 6 bin 300’lerde ve yüzde 58’i mühendis, yüzde 69’u lisans mezunu, mühendislik ve ar-ge şirketi olarak tanımlıyoruz. Nitelikli ve toy elemanlara da seslenmek istiyorum, ASELSAN ‘ın kapısı kendini geliştirmiş, ufku açık herkese açık. Ar-ge merkezlerimizde çalisan sayısı üç bin 700’ü geçti ve Yalnızca geçen sene ar-ge amaciyla ayrılan bütçe 473 milyon dolar.” dedi.

40 YILLIK BİRİKİM

ASELSANTürkiye ve yurtdışındaki fabrikaları ve iştirakleri ile alakalı da geniş veriler veren Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya’da yüzde 51’i ASELSAN ‘a, yüzde 49’u da Konyalı sanayicilerin oluşturduğu iştirake ait tertemiz tek silah fabrikası kurulacağını kaydetti. Görgün, ASELSAN’ın faaliyetlerini haberleşme teknolojileri, mikro elektronik güdüm ve elektrooptik, radar elektronik harp sektörü, müdafaa sistemleri, sivil uygulamalarda mahsul geliştirebilecek güvenlik, haberleşme, sağlık benzeri alanlar şeklinde beş başlıkta olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, plaka tanıma, kent güvenlik sistemleri benzeri güvenlikten sağlığa, enerjiden eğitime müdafaa sanayindeki 40 senelik bilgi birikiminin sivile adapte edildiğini de anlattı.

LAZER SİLAHI

MGEO Sektör Başkanlığı’nın termal, gece görüş ve lazer sistemleri geliştirdiğinden de laf eden Prof. Dr. Görgün, lazerle alakalı çok değişik seviyede neden tespit, neden konumlama gerekse silah olarak kullanılmasının ASELSANtarafından geliştirildiğini kaydetti. ASELSAN’ın tanıtım videosundaki lazerin silah olarak havadaki tek yansıtıcı üzerinden tek hedefi vurma görüntüsünü anımsadan Prof. Dr. Görgün, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Biz şu vakit ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi koşul olan tek bilgi olduğu amaciyla söylemiyorum, çünkü teknolojimizin dışarıdaki değişik yurttaslar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle mühim tek mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız. aynı zamanda lazerle konumlamada kolayca yapılabiliyor. Örneğin, tek amaç var, hedefin net konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o dahada uzaktaki öğe imha ediyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz mahsul çıkarttığımız teknolojilerden tek tanesi lazer sistemleri. Bununla birlikte güdüm ve insansız sistemler üstüne ürünlerimiz var. Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. duygulu güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve sema araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir