Dünya

İslam Konferansı’nda İkram Edilen Domuz Eti, Tartışma Yarattı

Almanya’da Federal İçişleri Bakanlığının düzen ettiği İslam Konferansı’nda domuz etinin servis edilmesi tartışmalara yollar açtı.

BU YIL 12.’Sİ DÜZENLENDİ

İlk sefer 2006’da tek araya toplanan ve Alman devleti ile Almanya’da yaşayan Müslümanlar arasında diyaloğu ve Müslümanların uyumunu geliştirmek amaciyla bu sene 12.’si düzen eden iki hergün buluşmadaki büfede domuz etinin servis edildiği alana çıkmıştı.

“İNŞALLAH HELALDİ”

DW Türkçe’nin aktardığına göre batı Alman Radyo ve tv Kurumu’ndan Tuncay Özdamar’ın Twitter üzerinden duyurduğu olay kısa müddette yasamsal medyada tartışılmaya başlandı. medya mensubu Özdamar, Hristiyan yasamsal Birlik (CSU) üyesi Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in ev sahipliğinde sunulan büfede domuz etinin bulunduğunu duyurduğu tweet’inde, “İnşallah helaldi. Seehofer’in İçişleri Bakanlığı bununla ne demek istiyor? Domuz eti yemeyen Müslümanlara belli tek süre saygı gösterilmesi yerinde olurdu” ifadesini kullandı.

SOSYAL MEDYA İKİYE BÖLÜNDÜ

‘Alman İslam Konferansı’ isimiyle gerçekleştirilen toplantıda domuz etinin sunulması ile alakalı yasamsal medya ikiye bölündü. Bir takım kullanıcılar, bütün katılımcıların Müslüman olmadığına ve başka yiyecek seçeneklerinin de bulunduğuna dikkat çekerken, mesele Yeşiller Partisi’nden Volker Beck, Özdamar’ın reaksiyonunu haklı bularak, “Çeşitliliğin farkında olmak, aynı zamanda değişik alışkanlıkları da gözetmek demektir” dedi.

ALMANYA ÖZÜR DİLEDİ

Gelen tepkiler üstüne Federal İçişleri Bakanlığı’ndan İzah geldi. Twitter üzerinden yapılan paylaşımda, büfede 13 değişik yiyeceğin bulunduğuna ve büfe hazırlanırken, katılımcıların ‘dini çeşitliliğinin’ de göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekildi. Bakanlık açıklamasının nihayetinde tekrar de “Bazı kişilerin dini duyguları incindiyse, bundan acı duyarız” diyerek özür diledi.

GARSONLARA SORARAK ANLAMIŞ

Öte istikametten katılımcılar arasında bulunan şimal Ren-Vestfalya kent mebus Ali Baş, domuz etinin etiketlenmemiş olduğunu belirtti. Watson isimli web platformuna konuşan Yeşiller milletvekili, bu yüzden Bir takım katılımcıların derhal hemen domuz etine uzandığını, ama servisi yapan kişilere sorarak yiyeceğin domuz eti olduğunu anladığını kaydetti.

“BUNU saglamak SAYGISIZLIK”

2013-2017 yılları arasında Federal mebus var olan Yeşiller’den Özcan mutluluk dolu da Twitter’dan İçişleri Bakanlığı’nın büfe tercihini eleştirdi. Mutlu, “Şimdi tekrar havlayan bütün Naziler ve ırkçılar amaciyla söylüyorum: her biri domuz eti yiyebilir, yasaklayan yok! ama politika yaptığım 20 sene süresince hiçbir davette veyahut büfede domuz eti görmedim. Şimdi İslam Konferansı’nda bunu saglamak saygısızlık” ifadesini kullandı. Mutlu, Twitter üzerinden “İslam Konferansı’nda domuz eti servis eden, ardindan da tek yanlış anlaşılma olduğunu söyleyen her kimse, Yalnızca İslam Konferansı’nın katılımcılarını Alık adina koymuyor. Bu, her kimden gelirse gelsin, şuurlu tek provokasyon” diyerek reaksiyonunu dile getirdi.

İLK DEĞİLMİŞ

Domuz eti, İslam Konferansı’nda evvel kez sunulmuyor. Der Spiegel dergisinin haberine göre, 2006 seneninde dönemin Federal İçişleri Bakanı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Wolfgang Schäuble’nin ev sahipliğinde düzen eden evvel Alman İslam Konferansı’nda katılımcılara domuz jambonlu kanepeler sunulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir