Ekonomi

Son dakika… Bakan Albayrak’tan enflasyon açıklaması

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon rakamları sonrası açıklamalarda bulundu. Enflasyonda tek evvelki aya göre yüzde 1.44 düşüş olduğunu söyleyen Albayrak, “Bu tablo enflasyonda düşüşün kuvvetli tek şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon rakamları ile alakalı yasamsal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Enflasyonda düşüş eğiliminin ayni ritimde devam edeceğini söyleyen Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

Tüketici ücret Endeksi, Kasım’da tek evvelki aya göre  yüzde 1,44 düştü. Üretici Fiyatlarında da yüzde 2,53 düşüş gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yüzde 24.34’ten yüzde 20.72’ye geriledi. Bu tablo enflasyonda düşüşün kuvvetli tek şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir.

Kasım ayı enflasyon rakamları, Eylül ayındaki çok enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekun ugras programının başarısını alana koymuştur. Dengelenme zamani kur ve faizlerden ardindan enflasyon rakamlarında da tesirini göstermeye başlamıştır.

Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, kazanç ve maliye politikalarımızdaki kuvvetli duruş ile desteklemeye ayni ritimde devam ediyoruz. Dengelenme zamani tesirini Aralık ayında da gösterecek. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.

2019’da, özellikle Cumhurbaşkanlığı sisteminin sağladığı kuvvetli koordinasyon ile, bütün bakanlıklarımızla birlikte enflasyonla mücadelede başlattığımız yapısal adımları dahada da ileri taşıyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir