Magazin

Kanuni ve Besteci Cüneyd Kosal Hayatını Kaybetti

İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş, Türk müziğinin ehil isimlerinden kanuni ve besteci Cüneyd Kosal’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

“YERİ DOLDURULAMAYACAK BÜYÜK BİR DEĞERİ KAYBETTİK”

İBB Kültür A.Ş.’nin yasamsal medya hesabından yapılan İzah şöyle:

“Yakın asama Türk musikisinin en mühim üstatlarından Cüneyd Kosal’ın vefatını teessür ile öğrendik. Yeri doldurulamayacak hatri sayilir büyüklükte tek değeri kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

CÜNEYD KOSAL KİMDİR?

1931 seneninde İstanbul’un Fatih kazasinda doğdu. meşhur bestekâr Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi’nin tek zamanlar yaşadığı mahallede doğup büyüdü. Babası Mehmet Vedat Kosal hukukçu tek noterdi. Müziğe alakası ise annesi annesi Sâcide Kosal’ın ilgisinden ve kanun ve ud çalma yeteneğinden tevarüs etmiştir. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nden mezun olup 1949’da tıp eğitimi almak maksadıyla tekrar İstanbul’a döndü. Başaldığı Tıbbiye’yi üçüncü sınıfta yarıda bıraktı. Arkadaşı Ayhan Sökmen’in vesilesiyle Emin Ongan ile tanıştı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin çalışmalarına katılmaya başladı. Lise nihayet sınıfta kanun eğitimi sonrası Nevzat Atlığ’nın teşvikiyle 1952’den bu yana radyoda da icra etmeye başladı.

USTA İSİMLERLE ÇALIŞTI

Yıllar süresince Münir Nurettin Selçuk, Perihan Altındağ Sözeri, Sabite Tur Gülerman, Bekir Sıtkı Sezgin, İnci Çayırlı, Niyazi Sayın, Ahmet Özhan, Ahmet Hatipoğlu, Cinuçen Tanrıkorur, Nezih Uzel, Ulvi Erguner, büyük Gündüz Kutbay benzeri sanatçılarla çalıştı. Nevzat Atlığ kendisi ile alakalı :”Kosal, sağlam perdeleri ve ritim anlayışı itibarıyla, özellikle toplu icrada tek balans unsuru olarak her vakit ön sırada aranmıştır. Türk müziği nazariyatını çok iyi bilmesi ve araştırıcı tarafının kuvvetli olması itibarıyla, kendisine hevr vakit gereksinim duyulmuştur. Özenle toplayıp derlediği kütüphanesinin değeri de çok büyüktür.” demiştir. İsim babası da olduğu “Klasik Türk Sazları Beşlisi” ‘nin tek üyesi var olan Cüneyd Kosal (Kanun) Doğan Ergin (ney), Nihat doğu (Kemençe), Abdi Çoşkun (Tanbur) ve Vahit Anadol (Ritm) ile birlikte tek grup oldu ve Bir hayli kayıt yapıp icra sergiledi. Yurtdışında da Bir hayli icra sergiledi ve kayıt yaptı.

tek Ekim 1959 seneninde Ayşe Fitnat Çelik (Kosal) ile evlenmiştir. ülkemiz Diyanet Vakfı’nın İslam Araştırmaları Merkezi’ne Türk musikisi nota arşivini bağışlamıştır. Kosal’ın ismi Üsküdar’da tek sokağa verilmiştir. TRT Müzik kanalında yayınlanan tek belgeselde de Kosal’ın hayatı anlatılmıştır. Ayrı olarak TRT Nağme kanalındaki “Gönül Ustalarımız” programında kendisiyle tek bölüm hazırlanmıştır. 2016 seneninde Beyoğlu Belediyesi’nce verilen Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri’nde hayat Boyu muvaffakiyet Ödülü takdim edilmiştir.

ESERLERİ

Yunus Emre’nin “Ben arkadaş ile arkadaş olmuşam” ilahisine yaptığı beste evvel bestesidir. Nişabur makamında tek mevlevi ayini, üç çalgı eseri, ferahnâk-aşiran bestesi, ağır semai ve yürük semaiden oluşan tek takımı, tek durak, altı şarkı, iki köçekçe ve altmış sekiz ilahi ile toplamda 84 yapıtı mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir