Güncel

Sakarya’daki Irkçı Saldırı İddialarına Valilik’ten Açıklama: İtibar Etmeyin

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, H.U.’nun yolda yürürken tartışmasının derhal peşinden Silahını ateşlemesi neticesi babayı öldürmesi, erkek çocuğunu ise yaralamasıyla alakalı ‘ırkçı tartışma’ iddiaları üstüne valilikten İzah yapıldı. Açıklamada, “Toplumu ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya baz alinarak bu tür maksatlı ve asılsız havadis ve beyanlara saygınlık edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sakarya’nın Hendek kazasinda 16 Aralık bugünü gecesi içkili olduğu argüman edilen H.U., yolda yürürken tartıştığı Kadir Sakçı (38) ve erkek çocuğu Burhan Sakçı’yı (16) Mermi yağmuruna tutmuş, olayda baba ölürken, erkek çocuğu yaralanmıştı. Olaydan tek hafta ardindan yasamsal medyada ve Bir takım web sitelerinde, konunun ‘ırkçı tartışma’dan kaynakladığı istikametinde söylemler alana atıldı. ‘Kürt müsünüz dedi, ardindan vurdu’ iddiaları, Bir gün evvel gece saatlerinde yasamsal medyada gündem oldu.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI: İDDİALARA İTİBAR ETMEYİN

Bu söylemler üstüne İzah yapan Sakarya Valiliği, söylentileri yalanladı. izahta olayın ‘ırkçı tartışma’ hasebiyle gerçekleşmediğinin kanıtlarla doğrulandığı belirtilerek şöyle denildi: “Kimi medya uzuvlarında ve yasamsal medya hesaplarında; ilimiz Hendek kazasinda 16 Aralık bugünü alana gelen cinayet olayının sebebinin çarpıtılarak, ‘etnik tek sebepten kaynaklanmış benzeri algı yaratılmaya çalışılmasının’ gerçekle hiçbir alakası yoktur. Olayda her iki tarafın da evvelce birbirlerini netlikle tanımadıkları, içkili var olan ve Bir hayli suçtan sabıkası bulunan zanlının çok sesle ve küfürlü konuşması üstüne ikaz edildiği amaciyla çıkan tartışmaya bağlı olarak bu müessif hadisenin yaşandığı şahit beyanlarından açıkça anlaşılmıştır. Cinayet faili olaydan ardindan güvenlik görevlilerimizin ısrarlı takibi neticeninde Bursa şehrinde yakalanarak tutuklanmıştır. yasamsal medyada bulunduğu şekilde tahkikatın hiçbir aşamasında anlatilan türden tek ifade var değildir. Toplumu ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya baz alinarak bu tür maksatlı ve asılsız havadis ve beyanlara saygınlık edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

SAKARYALI VATANDAŞLAR DA TEPKİLİ

Bu arada, Sakaryalı vatandaşlar da yasamsal medyada yaptıkları paylaşımlarda, ırkçılık iddialarına reaksiyon gösterdi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir