Yaşam

Dünyanın en hızlı kuşu Trabzon’da bulundu!

Hayvanlar aleminin en hızlı uçan kuşu olarak bilinen, havada yatay hızı saatte 180 kilometreye, avlanırken ise dalış hızı saatte 320 kilometreye civarindan çıkabilen Gökdoğan, Trabzon’da yaralı olarak bulundu.

İHA’nın haberine göre İhtiyaç duyulan bütün rehabilitasyon ve bakımları yapılan kuş, doğa savunma ve ulusal Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından tekrar doğaya bırakıldı.

GÖKDOĞAN KUŞU HAKKINDA

Bayağı doğan, gökdoğan, alaca doğan veyahut Yalnızca doğan doğangiller familyasından oldukça yaygın tek gündüz yırtıcı kuş türüdür. Gökdoğanın sırtı kül grisi, başı kara ve asagi bölümleri ak üstüne çubukludur. Gökdoğan hızıyla tanınır; avına doğru yaptığı kendine has dalış esnasında maksimum hızının anlık olarak saatte 360 kilometrenin üstüne çıkabildiği olasılık edilmektedir. Bu hız gökdoğanı hayvanlar âleminin en hızlı türü yapmaktadır.

Gökdoğanın üreme alanları arktik tundralardan dönencelere civarindan çok geniş tek alanı kapsar. Kutup bölgeleri, çok fazla dağlar ve tropikal yağmur ormanlarının dışında, dünyanın her yerinde bulunur. Gökdoğan çoklukla ortada boyda kuşlarla beslenir ama minik memelileri, küçük kertenkeleleri ve Hem de haşereleri de avladıkları gözlemlenmiştir. tek yaşında cinsel olgunluğa ulaşan gökdoğan hayat süresince tek eşli olarak yaşar ve yuvasını kayalık kenarlarında ve nihayet vakitlerde insan yapısı çok binalarda yapar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir