Kültür - Sanat

Marka maskotlarının “Çizgi Ötesi” yolculuğu

İllüstrasyon ve grafik tasarım sanatı alanında mühim yapıtları bulunan Yalçın, tasarım yaklaşımını şu şekilde açıklıyor: “Bütün sanatların temelinde tek tasarım olgusu yatar, dolayısıyla tek planlamaya sahip olur. Tasarlama, ele geçirilecek ürünün ve yapının organizasyonu ile alakalı her biçimde faaliyeti dahil kismina almaktadır. Grafik tasarımın emeli da neden iletişim, gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Tasarım oluşturulurken kullanılacak alan ve beklentiler ile çağın gerekleri göz önüne alınır. alıcı talebine göre şekillenen tasarımlarda görsel zenginliğin bütün öğeleri kullanılır.”

Maskotların gücü

“Karakter tasarım ürünü var olan Maskotlar, markalar amaciyla eğlenceli, amaç kitlelerinin alakasını çeken, marka/ürün yapısının ruhunu ve doğasını yansıtmak amaciyla oluşturulan kullanışlı elçiler, kişilik kazanmış yansımalarıdır” diyen Yalçın, “Maskotlar tek istikametten da, müşterilerin zihninde kalıcı tek vaziyete gelmenin kısa yoludur. kimi tek kampanyada, kimi tek kutlama mesajında karşılaştığımız maskotlar, markaların saglamak istek ettikleri mesajları, eğlenceli, güven veren tek üslupla duygusal bağ oluşturarak kuvvetli tek şekilde iletirler. takriben 30 senedir animasyon ve reklam sektöründe Bir hayli marka, kuruluş ve hizmet amaciyla karakter tasarımlar yapmaktayım, bu deneyimlerimi de evvel kez tek bütün olarak sanatseverlere sunuyorum” ifadelerini kullanıyor.

Necmi Yalçın kimdir?

1971 İzmir doğumlu grafik tasarımcı, illustratör, öğretim görevlisi var olan Necmi Yalçın, üniversite öncesi Ankara’da çeşitli çizgi film şirketlerinde muavin animatör ve animatör olarak görev yaptı. Anadolu Üniversitesi iyi Sanatlar Fakültesi’nde ‘’Grafik Tasarım ve Görsel Sanatlar Eğitimi” aldı. Üniversite sonrası reklam ajanslarında illüstratör, zanaat yönetmeni ve üretici yöneten olarak ulusal ve beynelmilel tek çok markaya hizmet verdi ve mükafatlar aldı. 2008’den beri Beşiktaş’ta kendisinin ofisinde çizgi eğitmeni ve çizer olarak reklam, sinema ve çizgiroman sektörüne çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul Aydın Üniversitesi iyi Sanatlar Fakültesi ve Yeditepe Üniversitesi iyi Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisidir. Evli ve iki kız babasıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.