Siyaset

Yıldırım: ‘Şimdi İstanbul’da İstanbul 4.0 dönemi başladı’

Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye reis Adayı Binali Yıldırım Cemile Sultan Korusu’nda Televizyon, Ajans ve Gazetelerin genel yayın Yönetmenleri ile kahvaltıda tek araya geldi.

“Ama prensip olarak dahada az konuşacağız, dahada çok dinleyeceğiz”

Toplantıda mahalli seçenek sürecine ait açıklamalarda bulunan Yıldırım, “84 vakit var bugünden bu yana sandığa gitmeye. Bu süre içinde bütün adaylar olduğu benzeri bizler de kaza ilçe, semt mahalle hemşerilerimizle çeşitli iletişim araçlarını kullanarak ulaşacağız. Kendimizi anlatacağız, projelerimizi anlatacağız. Ama prensip olarak dahada az konuşacağız, dahada çok dinleyeceğiz. İstanbul’u dinleyeceğiz, gözlerimiz kapalı değil, gözlerimiz açık İstanbul’u dinleyeceğiz. İstanbul’un gören gözü, işiten kulağı, düşünen aklı ve hisseden kalbi olmaya ayni ritimde devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bu seçimin tek genel seçenek havasına dönüştürülmesi, İstanbul’a yapılacak tek iyilik değil”

İstanbul’da yarışacak iki aday gözüktüğünü anımsadan Yıldırım, “Bunlardan tek tanesi cumhuriyet milletçe partisi ve millet ittifakı yerine Ekrem İmamoğlu, birisi de cumhur ittifakı yerine benim. Arkadaşımıza da telefon ettim başarılar diledim, kutlama ettim. Benim arzum 31 Mart mahalli seçimlerinin İstanbul ölçeğinde, İstanbul merkezli İstanbulluların problemleri beklentilerini geleceğini konuşacağımız tek seçenek olması. Bu seçimlerin tek genel seçenek havasına dönüştürülmesi, tek referanduma dönüştürülmesi bana göre İstanbul’a yapılabilecek tek iyilik değildir. İstanbul’un konularının güme gitmesi beni çok üzer. Bu bakımdan kampanya süresince bu alanda kalmaya ayni ritimde devam edeceğim. mecburi kalmadıkça bu alan dışındaki konularda çok fazla mesai harcamayacağım. Ümit ederim ki başka partiler de bu hassasiyeti gösterir. Bunun şüphesiz en hatri sayilir büyüklükte yararı bu iyi şehre olacaktır” şeklinde konuştu.

“Geçen çeyrek asrın her biçimde sevabı ile günahı ile sorumlusu biziz”

İstanbul mahalli idareninde 25 senelik tek tecrübeye sahip olduklarını belirten Yıldırım, “1994 Recep Tayyip Erdoğan. O vakit Ak Parti yoktu ama AK Parti İstanbul hareketi ile başladı. Dolayısıyla geçen çeyrek asrın her biçimde sevabı ile günahı ile sorumlusu biziz. Şimdi 31 Mart seçimleri ile birlikte tertemiz tek dönemin, belki tek 25 sene dahada sürecek tertemiz tek dönemin kapılarını aralamayı hedefliyoruz. Bu tertemiz dönemin evvel durağı Cumhuriyetimizin 100. kuruluş sene dönümü 2023’tür. 2023’e tek istikametten ülkemiz dahada evvel koyduğu hedeflerle yürürken, başka istikametten İstanbul’da biz hedeflerle birlikte yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’da Norveç’in nüfusu civarindan öğrencimiz var”

İstanbul’da toy ve canli tek nüfus olduğunu belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“206 üniversitenin 61’i İstanbul’da. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin yüzde 11.5’i İstanbul’da. Bu manasıyla da İstanbul tek eğitim şehri. Okulu, mektep öncesi eğimle, evvel ortada liseyi birlikte düşündüğünüzde üç milyon öğrencisi var olan tek şehirden bahsediyoruz. Üniversite öğrencilerini de eklediğimiz vakit dört milyona yakın öğrenci. Norveç’in nüfusu civarindan öğrencimiz var. Ayrı olarak dünyadan da on binlerce öğrenci İstanbul’da üniversitelerde eğitim görüyor. Dolayısıyla eğitim turizmine ve kültürümüzün başka ülkelerde tanınmasına da bu öğrenciler vesile oluyor. İstanbul’a geçen sene 12.5 milyon ecnebi gezgin geldi. Önceki yıllar bu sayı 10 milyon altındaydı. Bu İstanbul’da nihayet vakitlerde güvenlik ve asayişte kat edilen müspet mesafenin tek sonucu. Dış ticaretimizin dışalım dışsatım tek arada yüzde 56’sını İstanbul gerçekleştiriyor. Türkiye’nin ekonomi açısından da kalbi niteliğinde tek şehir. 140 ülkeden dahada hatri sayilir büyüklükte tek ekonomiye sahip İstanbul. Sanatın sinemanın edebiyatın da merkezi İstanbul”

İstanbul’un sorunlarının olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Sorunu olmayan ölülerle delilerdir. Yaşayan herkesin meselesi var. İstanbul’da mesele nedir diye sordurdum bendeniz vatandaşlara. Birinci şey ulaşım ve trafik. İstisnasız bütün ilçelerde trafik en evvel telaffuz edilen sorun. tek de nüfus yoğunluğu ve kalabalık tarzında tek değerlendirme var” açıklamalarında bulundu.

“Şimdi İstanbul’da İstanbul 4.0 çagi başladı”

Dünyanın hızla değiştiğini laf eden Yıldırım, Daha önceki seçenek dönemlerini hatırlatarak şunları söyledi:
“1994 kampanyası öncesi olsaydı. Orada ne konuşuluyordu. Çöp, susuzluk, sema kirliliği konuşuluyordu. Biz bunun için İstanbul 1-0 hizmet çesidi diyoruz. Bu arkada kaldı. Bilgisayarlarda işletim sistemleri versiyonları var. 1.0 versiyon meseleler çagi arkada kaldı. Bir takım ilçelerde Daha bunlar var ama genel manada bunun benzeri tek sorunumuz yok. Şimdi İstanbul’da İstanbul 4.0 çagi başladı. Hani endüstri 4.0 diye tek şey var ya. Her şeyin bilgi iletişim teknolojileri ile desteklendiği, hayatın Sanki elektronik araçlarla yönetilir vaziyete geldiği tek dönemden bahsediyoruz. İstanbul’un tertemiz hizmet dönemini de tek şeklide endüstri 4.0’a eş İstanbul 4.0 olarak onay edebiliriz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir