Sağlık

Verem en çok öldüren 10 hastalıktan biri!

Türk Toraks Derneği Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Aylin Babalık, milletçe arasında Tüberküloz olarak da Bilinen tüberkülozun dünyadaki evvel 10 vefat sebebinden biri olarak en çok ölüme neden var olan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirterek, 21. yüzyılda milyonlarca insanın önlenebilir ve iyileştirilebilir hastalıktan hayatını kaybetmesinin onay edilemeyeceğini bildirdi.

Doç. Dr. Aylin Babalık

2017’DE 1.6 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

AA’nın haberine göre; Doç. Dr. Babalık, Tüberküloz Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, tüberkülozun cemiyet sıhhati açısından mühim tek mesele olduğunu aktardı.

Dünya genelinde her sene 10 milyon tertemiz hastanın alana çıktığını belirten Babalık, bu hastaların ama yüzde 64’ünün raporlandığı, yüzde 36’sının ise kayıtlarda yer almadığının bilindiğini anlattı.

Babalık, hastalara tanı konulamamasının en mühim nedenlerinin, özellikle Afrika ve Asya’da, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve ahenk gösteren ücret mesele olduğunu vurgulayarak, şu verileri verdi: “Tüberküloz Daha dünyadaki evvel 10 vefat sebebinden biri olarak en çok ölüme neden var olan enfeksiyon hastalığıdır. 2017’de 1,6 milyon kişi bu yüzden ölmüştür. Ölümlerin yüzde 95’i hastalık sıklığıyla eş biçimde, düşük ve ortada gelirli ülkelerdedir. 21. yüzyılda milyonlarca insanın bu önlenebilir ve iyileştirilebilir hastalıktan hayatlarını kaybetmesi onay edilemez.

Türkiye’de hasta kisi sayısına bakılacak olursa, ülkemizde yıllar içinde hasta kisi sayısı gittikçe düşmektedir. 2005’teki hasta kisi sayısı 20 bin 535 iken bu sayı 2017’de 12 bin 46’ya düşmüştür. 2016’da tanı konulmuş hastaların yüzde 86’sının Rehabilitasyonu muvaffakiyet ile tamamlanmıştır. Yabancı memleket doğumlu hastaların sayısı ülkemize göçle gelen nüfusun artışına bağlı olarak artmaktadır. 2017’de 12 bin 46 hastanın 1107’si yabancı ülkelerden göçmen olarak gelen kişilerdir. Ülkemizde ilaca dirençli hastaların sayısında düşüş yoktur.”

Dünyada tüberküloz denetimi ile alakalı en nihayet politika var olan Tüberkülozu Bitirme (END TB) Stratejisi ile alakalı da bilgi veren Doç. Dr. Babalık, “Bu taktiğe göre, 2035’e gelindiğinde tertemiz hasta kisi alana çıkma sıklığında yüzde 90, ölümlerde yüzde 95 azalma ve tüberkülozdan etkilenmiş ev halkının bu hastalığa bağlı yıkıcı maliyetlerle karşılaşma yüzdesi yüzde 0 olarak hedeflenmektedir. Bu hedeflere erişmek amaciyla bütün hastaların tedavisinin yanında özellikle latent (gizli) tüberküloz enfeksiyonu kontrolü, riskli gruplar, yabancı uyruklu, göçmen hastalar, dirençli hasta kisi ve temaslılarının yakından takibi ve siyasi kararlılık gereklidir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hasan Bayram

“VEREMLE SAVAŞA DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRÜCEĞİZ”

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram da ülkemiz Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden beri Tüberküloz savaşına hususi tek önem verdiğini ve başarılı tek Tüberküloz savaşı programı yürütüldüğünü bildirdi.

Her şehirde asgari tek Tüberküloz savaşı dispanserinin hastalara fiyatsız hizmet verdiğini aktaran Bayram, bu hizmetin aksamadan sürdürülmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “Hastaların acele tanısı ve tedavisi, tedavilerinin muvaffakiyet ile tamamlamaları amaciyla direk gözetimli rehabilitasyonun kaliteli yapılabilmesi emeliyle desteklenmesi gerekmektedir. Tüberküloz harp dispanserleri, hastalanma rizikosu taşıyanların muayenesi ve savunucu tedavilerini kapsayan bütünlüklü tek program ile bu başarıdaki en mühim paya sahiptir. bu yüzden veremle uğraşan bu birimlerin ahenk gösteren şartlarda çalışmalarına ayni ritimde devam etmesi ve bu birimlerde çalışan sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi, eğitimli ve deneyimli personelin sürekliliğinin sağlanması veremle savaşın en mühim unsurlarını oluşturmaktadır.

Hastaların yasamsal statülerini kaybetmeden, ahenk gösteren ücret sıkıntı yaşamadan, tedavilerini başarıyla tamamlamaları amaciyla psikolojik ve ahenk gösteren ücret destek de sağlanmalıdır. İki bakanlık tarafından ahenk gösteren ücret geliri düşük hastalara sağlanan aylık desteği, Tüberküloz savaşına hatri sayilir büyüklükte katkı sağlamıştır. Bunun yanında Tüberküloz Rehabilitasyonu amaciyla şehirler arası yollar giden hastalara da bu konuyla alakali ahenk gösteren ücret destek sağlanması faydalı olacaktır.”

Prof. Dr. Hasan Bayram, dernek olarak tüberküloz ile alakalı halkın, hastaların ve doktorların eğitilmesi yanında ilmi veriler sağlayarak da Türkiye’de veremle savaşın başarılı biçimde yürütülmesine destek vermeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir