Sağlık

Yeni yılda kendinize en güzel hediye: Sigarayı bırakmak

Yeni yılın, sigarayı bırakmak ve yasama tertemiz tek başlangıç uygulamak amaciyla ideal tek vakit olduğunu belirten Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği anne bilim Dalı Başkanı ve ülkemiz Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) reis Yardımcısı Prof. Dr. istek Toprak sigara içmeyen nüfusun oranının her geçen sene dahada da artmasının, sigara bağımlılarına güç ve ilham kaynağı olabileceğini ifade etti ve sigarayı bırakmak isteyenlere mühim veriler verdi.

Sigara bağımlılığının denetimi amaciyla tesirli tedbirler alınmadığı takdirde, tütün mamullerine bağlı tek nedenle hayatını kaybeden insanların sayısının tek sonraki 25–30 senelik müddette 10 milyona ulaşacağının olasılık edildiğini belirten Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği anne bilim Dalı Başkanı ve ülkemiz Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) reis Yardımcısı Prof. Dr. istek Toprak nihayet senelerde tatbik edilen ve kamuya açık alanlarda sigara içimini yasaklayan düzen etmelerin tütün kullanımındaki artışı engellemede tesirli olduğunu belirtti.

dilek-toprak-bulten

Günümüzde hayat nüfusunun yüzde 30’unun sigara kullandığı her gün yaklaşık 100 bin çocuğun sigara bağımlısı olduğu belirtiliyor. hayat sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre yeryüzünde her sene 5,4 milyon kişi tütün mamullerine bağlı tek nedenle hayatını kaybediyor ve bu sayı her 6,5 saniyede tek kişinin can vermesi mananına geliyor. Sigara içiminin denetimi istikametinde tesirli tedbirler alınmadığı halde bu sayının tek sonraki 25–30 senelik müddette 10 milyona ulaşacağı ve gelecekteki ölümlerin dahada çok gelişmekte var olan ülkelerde olacağı olasılık ediliyor. Ülkemizde ise her sene 110 bin kişi etkin içime, 15 bin kişi ise tepkisiz içime bağlı olarak hayatını kaybediyor ve toplaminda ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı.

TEK BİR SİGARADA dört BİNİN ÜZERİNDE ZARARLI MADDE VAR

Prof. Dr. Toprak sigara ve tütün mamulleri ile alakalı şu ikazlarda bulundu: “Sigara, içinde bulunan nikotin ile bağımlılık oluşturur. ama sigara içince Yalnızca nikotin değil beraberinde katran ve 4 bin’den çok zarar veren madde de solunmaktadır. Bu kombinasyon tütünün sıhhate var olan menfi etkilerinin asıl nedenidir. gün içinde tek paketten çok olmak üzere 25 sene sigara içen tek kişinin beklenen hayat süresi, sigara içmeyenlere göre yüzde 25 kısadır. İçerdiği yüzlerce zarar veren madde ile derhal hemen etkilemediği uzuv olmayan sigaranın toplumda Bilinen en mühim zararı kanser olsa da aslında bütün sistemlere menfi tesiri olduğunu bilmemiz gerekir. Başta KOAH olmak üzere akciğer kanseri ve bütün sistem kanserlerinin (mide, üreme sistemi, ağız, dil, dudak, aş ve nefes borusu, gırtlak, karaciğer, kan kanseri gibi) başlıca nedeni sigaradır. Akciğer kanserlerinin yüzde 95’i sigaraya bağlıdır ve ülkemizde her sene 40 bin kişide akciğer kanseri saptanmaktadır. Ayrı olarak gebelik döneminde sigara kullanımının da acele doğum, bebek ölümü ve anne adayi karnında gelişme geriliğine kapı araladığı bilinmektedir. Başkalarının içtikleri veyahut yanan (sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi) tütün ürününden kaynaklanan dumanın solunması da tek öylesine zararlıdır. Tütün dumanına Yalnızca beş dakika maruz kalmanın dahi kalp krizlerini tetikleyebildiği kanıtlanmıştır. süre uzadıkça bu riziko katlanarak artmaktadır. Sigara içilmese de sigara dumanına maruziyet akciğer kanserini yüzde 32, toy kadınlarda meme kanseri rizikonunu ise yüzde 90 artırmaktadır.”

SİGARA İÇMEYENLERİN ORANI ARTIYOR

Sigara içmeyenlerin oranlarında artış olduğunu belirten Toprak şu verileri verdi: “Türkiye sağlık Araştırması’na göre ülkemizde her vakit tütün kullanan 15 ıslak ve üzerindeki sahislarin oranı 2014 seneninde yüzde 27,3 iken, 2016 seneninde yüzde 26,5’e geriledi. Bu nispet 2016 seneninde erkeklerde yüzde 40,1; kadınlarda ise yüzde 13,3 şeklindedir. On beş ıslak ve üzerindeki bireylerde hiç tütün ürünü kullanmamış olanların oranı 2014’te yüzde 49,8 iken 2016’da bu nispet yüzde 56,5’e yükselmiştir. Bu da bizlere 4207 sayılı Kanunumuz ve ulusal Tütün denetim Programı 2015-2018 kapsamında, nihayet senelerde tatbik edilen ve kamuya açık alanlarda sigara içimini yasaklayan düzen etmelerin tütün kullanımındaki artışı azaltmada tesirli olduğunu göstermektedir. Yasaklar sigarayı bırakma ve hiç başlamama ile alakalı vatandaşlarımızı özendirmektedir.”

YENİ YIL HEDİYESİ OLARAK SİGARAYI BIRAKMAK

Sigara bağımlılarının kendilerine ve sevdiklerine verebilecekleri en iyi hediyenin “sigarayı bırakmak” olduğunu belirten Prof. Dr. Toprak şöyle konuştu: “Sigaranın zararlarının farkına varıp bırakma kararı saglamak ve bunun amaciyla tarih kesinlestirmek en mühim adımdır. bu yüzden sigara bırakma kararını vermede doğum günü, yılbaşı, bayram, İzdivaç etme yıldönümü benzeri günler motive edici tarihlerdir. Kişilerin bu hususi günlerde sevdiklerine verecekleri en iyi armağan de bu olur. Bu hediyenin en hatri sayilir büyüklükte kazancı “sağlık” olacaktır. Bu adımı atanlar; sevdikleriyle dahada uzunca ve dahada sıhhatli vakit geçireceklerini bilerek kararlılığını ayni ritimde devam ettirmeli, çocuklarına misal olacağını, aile bütçesine artık zarar vermeyeceğini, sevdikleriyle geçireceği ömürden çalmayacağını düşünerek yoluna ayni ritimde devam etmelidir. Ayrı olarak tek soluğun dahi bağımlılığı tekrar başlatabileceği olasiligini Her vakit akıllarının tek köşesinde bulundurarak tütün mamullerinden ırak durmalıdır. Bu adımı attıktan ardindan evvel yapılacak şey doğru yerden yardım istemektir. bu konuyla alakali en emin merkezler ise sağlık Bakanlığı kontrolünde açılan Sigara Bırakma Poliklinikleridir. Bu merkeze “Alo 171” hattından veyahut polikliniğin bağlı olduğu merkezin numarasından kolayca ulaşılabilir ve Buluşma alınabilir.”

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Prof. Dr. istek Toprak, Sigara Bırakma Poliklinikleri ile alakalı şu verileri verdi: “Hemen her ilimizde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerinin sayısı takriben 400’dür ve bu poliklinikler Buluşma sistemi ile çalışmaktadır. Alo 171 hattı üzerinden veyahut direk bu merkezleri arayarak Buluşma alınabilir. sağlık Bakanlığı sertifikasyon programını bitirmiş ve ilmi ilkeler ile hizmet veren bu merkezlere saglam tek biçimde gidilebilir. rehabilitasyon ve takipler uzunca soluklu ve bütünseldir. bu yüzden bu rehabilitasyonun başarısı amaciyla doktor ve yakınlarının desteği önemlidir. Sigara bırakma ile alakalı özellikle internette satılan kaynağı, tesiri ne olduğu bilinmeyen maddelere güvenilmemelidir. Bu yolları deneyen kişiler gereksiz kazanç harcamalarının yanı sıra sağlıklarına da zarar verebilirler. Ayrı olarak bu yolların sigara bırakma ile alakalı başarısı da kanıtlanmamıştır. nihayet olarak Yalnızca sigara değil, başta nargile olmak üzere bütün tütün ve mamullerinin sağlığımız amaciyla riskli olduğu unutulmamalıdır. Sigara ile ugras hekimler civarindan bütün toplumun sorumluluğunda var olan tek konudur. bu konuyla alakali yurttaş olarak da görevlerimizi yapmalı, yasak ihlallerinde bildirim yapmalı, içenleri uyarmalıyız.”

BIRAKMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Prof. Dr. istek Toprak bırakma sürecine değin şu tavsiyelerde bulundu: “Tedavinin tesirli ve başarılı olabilmesi amaciyla kişinin Yalnızca madde kullanımına değil başka biyolojik, psikolojik ve yasamsal sorunlarına da baz alinarak girişimlerde bulunulmalı. rehabilitasyon şekli ve süresi kişinin gereksinimlerine ahenk gösteren olarak ferdi olarak düzenlenmeli. rehabilitasyonun sürekliliği ve takibi de başka mühim tek noktadır. Bu dönemde eş, aile, yakın çevre ve arkadaş desteği nihayet derece önemlidir. Kişide özellikle evvel haftalarda var olan nikotin eksikliğine bağlı huzursuzluk, sinirlilik, acele öfkelenme, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü, uykusuzluk, iştah değişikliği, depresif durum doğal karşılanmalı ve destek olunmalıdır. Tütün bağımlılığı hasta, yakınları ve doktor açısından sabır istek eden tek süreçtir. Sigara bırakmayı muvaffak olan kişilerin çoğunun, üç ile 10 arasında değişebilen bırakma gayretinden ardindan başarılı oldukları belirtilmektedir. Sigara bırakanlara arada gelen içme ataklarında baş etme yöntemlerini uygulamaları önerilebilir (derin nefes alma, alaka alanını değiştirme, egzersiz, duş alma, gargara, diş fırçalama gibi). Sigara bağımlısı olanların sabırla, umutlarını yitirmeden, başaracaklarına inanarak, kararlılıkla, sevdiklerini ve kendisi kendilerini düşünerek ve Her vakit şuurlu destekle yollarına ayni ritimde devam etmelerini öneririm.”

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir