Teknoloji

2019, 5G, akıllı hoparlör ve yapay zekânın yılı olacak

Uluslararası denetim ve danışmanlık kuruluşu Deloitte’un bu sene 18.’sini hazırladığı global “Teknoloji Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu” açıklandı.

Gelecek tek ila 5 sene süresince hayat genelindeki teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerini yönlendirecek mühim trendler ile alakalı öngörüleri bulunan Deloitte Global’in senelik ‘TMT Öngörüleri Raporu’na göre, 2019 seneninde irtibatlı aygıt alanında sene en hızlı gelişen teknolojisi olarak öne çıkacak var olan akıllı hoparlörleri kullananların sayısının 250 milyonu geçmesi öngörülüyor.

Apple, Google ile Amazon’un öne çıktığı ve vasati 43 dolarlık birim satış fiyatıyla 164 milyon adet satılan akıllı hoparlörlerin toplaminda sektör gelirinin, 2018 seneye mukayese et yüzde 63’lük artışla 4.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Rapora göre ses idrak etme teknolojisi gelişimine ayni ritimde devam ederken; sektörün tam büyüme potansiyeline ulaşabilmesi amaciyla Bir takım engelleri de aşması gerekecek. Bu doğrultuda kapsayıcılık ve küresel manada onay görmek amaciyla dahada geniş tek dil desteğine gereksinim duyulacak.

YAPAY ZEKANIN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Deloitte’a göre; bulut tabanlı suni zekâ yazılımları ve hizmetlerinin kullanımı hızlanacak. suni zekâ kullanan firmaların yüzde 70’i bulut tabanlı müessesesel yazılımlarıyla suni zekâ olanaklarına sahip olurken; yüzde 65’i de bulut destekli geliştirme hizmetleri sayesinde suni zekâ uygulamaları yapılabilecek.

Diğer istikametten 2020 senesi itibarıyla, suni zekâ ile hazırlanan müessesesel yazılımların ve bulut tabanlı suni zeka geliştirme hizmetlerinin hissesi sırasıyla yüzde 87 ve yüzde 83 seviyelerine yükselecek.

SAHNE 5G’NİN…

Beşinci kuşak (5G) kablosuz ağların kademeli olarak gelmesi, kullanıcılar ve işletmeler amaciyla dahada hızlı irtibatlar sağlaması ve telekomünikasyon şirketleri amaciyla tertemiz istikbal fırsatları yaratması bekleniyor. Raporda, halihazırda 72 operatörün test aşamasında olduğu belirtilirken; 2019 seneninde 25 operatörün 5G hizmeti çikarmaya başlayacağının ve 2020 seneninde da bu sayının iki katına ulaşacağının altı çiziliyor.

Ayrıca, 2019 seneninde toplamda tek milyonun üzerinde 5G’li telefon satılması ve bu sayının 2020 seneninde 15-20 milyona civarindan yükselmesi beklenirken; tek milyondan çok sayıda modem satışı da öngörülüyor. Deloite global 2019 TMT Raporu’nda bulunan başka başlıklar ise şöyle:

3 Boyutlu yazıcı atılım yapıyor: müessesesel üç boyutlu yazıcıların, malzemelerin ve hatri sayilir büyüklükte halk firmaları tarafından sunulan hizmetlerin satışının 2019 seneninde 2.7 milyar doları geçmesi ve 2020 seneye civarindan senelik yüzde 12.5’lik büyüme payıyla üç milyar dolara ulaşması bekleniyor.

eSpor gelişimini sürdürüyor: şimal Amerika e-spor pazarının; reklam, yayın lisansı ve franchise satışlarıyla yüzde 35 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Küresel eSpor pazarı ise takriben yüzde 32’lik büyümeyle tek milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Radyoya alaka sürecek: Deloitte, gelişmekte var olan ülkelerde farklılıklar görülse de, gelişmiş ülkelerde yetişkin nüfusun yüzde 85’inin (2018 yılındaki oranla aynı) radyo dinlemeye ayni ritimde devam edeceğini öngörüyor.

Kuantum pc fırsatı: Kuantum bilgisayarların tek sonraki on sene içinde tertemiz teknolojilerdeki en hatri sayilir büyüklükte istikbal fırsatlarından tek tanesini oluşturacağı öngörülürken; klasik bilgisayarların yerini alma ihtimali ise düşük görülüyor. Bununla birlikte, gelecekteki kuantum pc pazarının, süper pc piyasasıyla karşılaştırılabilir olması bekleniyor (2030’larda senede takriben 50 milyar dolar).

‘GÜNDELİK HAYATIMIZA YERLEŞECEK’

Bu seneki araştırmanın 2019’un, hızla gelişen kablosuz iletişim endüstrisi ve suni zekâ teknolojileri sayesinde mühim fırsatların ve tertemiz yatırımların gündeme geleceği tek sene olacağına işaret etiğine değinen Deloitte ülkemiz Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Endüstrisi öncüsü yazi Aslantaş, “Yapay zekâ gittikçe hergün yaşamımızın dahada çok alanında kendine yer açarken; ses idrak etme teknolojilerinin hızlı gelişimi ve çeşitlenen dil desteği ile akıllı hoparlörler de mühim tek sektör haline istikbal benzeri görünüyor. 5G ise dahada hızlı bağlantı sağlayan tertemiz tek istikbal alanı olarak, 2019 ve 2020’de telekom operatörlerinin öncelikli gündemlerinden biri olmayı sürdürecek” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.