Sağlık

Böbrek taşı nasıl oluşur? Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı neden olur?

Böbrek taşının alana çıkışı çoklukla az su tüketiminden kaynaklandığı belirtiliyor. İdrar içinde bulunup dışarıya atılması koşul olan kristaller Giderek birikerek böbrek taşına neden oluyor. Bir hayli kişinin taraf tarafında başlayan ağrılarla farkına vardığı böbrek taşının idrarda kanamaya kapı araladığı gözleniyor. Bu kanamalar mikroskobik şekilde olabileceği gibi, gözle de görünebiliyor. Böbrek taşının oluşumu genetik ve kalıtsal faktörlerde tesirli oluyor. İşte uzmanlarımız tarafından böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur, böbrek taşı kapı aralar suallerine cevaplar…

Böbrek taşı nasıl oluşur? Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı neden olur?

Koru Ankara Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri izahta bulundu. Normal şartlarda idrar içinde bulunan ve birikmeden atılması koşul olan kristallerin rastgele tek nedenle net atılamaması ve tek araya gelmesi veyahut idrarda taş oluşumunu engelleyen Bir takım savunucu maddelerin yoksun olması neticesi böbrek taşları alana geldiğini söyleyen Müdafaa et Ankara Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Biri, böbrek taşı oluşumunda tanımlanmış Bir hayli riziko faktörü bulunduğunu ifade etti. Biri, bu riskleri hergün yoksun sıvı alımı, genetik Bir takım hastalıklar, hiperparatirodizim, hipertiroidi benzeri hormone bozukluğuna yollar açıp kan kalsiyum seviyesini arttıran hastalıklar, çok hayvansal protein ile beslenme, liften fakir diyetle beslenme, aşırı tuz tüketimi, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbreklerin anatomik Başka bir deyişle yapısal bozuklukları, sedanter yaşam, genetik aile öyküsü, çevresel faktörler, ıslak ve cinsiyet olarak sıraladı. tek defa taş düşüren hastaların 5 sene içinde 2. taşı düşürme riskinin yüzde 50-60 oranında olduğunu belirten Biri, bu yüzden senelik itinali kontrollerin yapılmasının mühim olduğunu vurguladı. Böbrek taşlarının yıllar boyu hiçbir şikayete yollar açmayabileceği benzeri oldukça ağır ve şiddetli durumlara da yollar açabileceğinin altını çizen Biri, “En sık karşılaşılan şikayet taraf ağrısıdır. Bu ağrı hafif olabileceği benzeri oldukça şiddetli vasıfta da oluşabilir. tek başka şikayet idrarda gözle görünen veyahut mikroskopik olarak tespit edilebilen kanamadır” dedi.

Böbrek Taşı rehabilitasyon Yöntemleri

Böbrek Taşının Rehabilitasyonu amaciyla neler gerektiğini de sıralayan Prof. Dr. Hasan Biri, “Öncelikle taşın böbrekten veyahut idrar kanalından temizlenmesi gerekir. derhal peşinden taşın oluşum nedenlerine baz alinarak araştırma yapılıp tekrar oluşumunun engellenmesi amaçlanır. Taş tedavisinde özellikle idrar kanalına düşen 5 milimetrenin altındaki taşlar amaciyla medikal, Başka bir deyişle ilaçlarla rehabilitasyon seçenek edilir. Bu amaçla taşın dahada basit düşebilmesi amaciyla idrar kanallarını genişletecek tek takım ilaçların yanında, ağrı ve enfeksiyonun önlenmesi emeliyle ağrı kesici ve antibiyotikler verilip hastanın bol su içerek taşını düşürmesi beklenir. Taş bu tedaviye karşın düşmez ise veyahut dahada hatri sayilir büyüklükte boyutlu taş var ise gövde dışı şok dalgaları ile taşı kırmak veyahut operasyon ile taşın alınması alternatifleri mevcuttur” dedi.

Taş ameliyatlarının suanki teknolojisi ile Tamamiyle kapalı şekilde yapılmaya başlandığını laf eden Biri, “Taş cerrahisinde metot seçimi Tamamiyle taşın boyutu, taşın yerleşim yeri ve taşın tıkanıklık oluşturup oluşturmamasına göre planlanır” diye konuştu.

Prof. Dr. harp Yücel iyi bilen ise yaptığı açıklamada, böbrek taşı hastalığının en hatri sayilir büyüklükte nedenlerinden birinin sıcak abuhava olduğunu söyledi. Prof. Dr. iyi bilen toplumda Bir takım doğru Bilinen yanlışların da olduğunu dile getirerek, özellikle içki içerek böbrek taşı düşürülür kanısının aslında yanlış olduğunu ifade etti. Bilen, “Alkolün böbrek taşı üstüne hiçbir yararı yok. öylesine su içerseniz tekrar taşınızı düşürürsünüz. milletçe arasında o su kaynağı çok faydalı, bu sıvı çok faydalı benzeri Bir takım düşünceler var. Bu hacme dayalı tek şey, öylesine musluk suyu da içseniz zorlayıp tekrar o taşı düşüreceksiniz. Bugüne civarindan ilmi literatürde, rastgele tek sıvının veyahut rastgele tek diyetin veyahut rastgele tek hayvanın gözünün, rastgele tek balığın beyninin taş düşürmeyi kolaylaştırdığına değin veri yoktur. Ama Bir takım ilaçların taş düşürmeyi kolaylaştırdığını biliyoruz. Bu taşın nerede olduğuna da bağlı ama öyle böbreğinizin içindeki dört mm’lik taşı düşürmek amaciyla avuç avuç bilmediğiniz ilaçları içmenize neden yok. ama idrar kanalının altına düşmüş ve idrar torbasına sıkışmış taşların düşmesinde Bir takım prostat ilaçlarının bunu kolaylaştırdığını biliyoruz ve bunları hastalarımıza veriyoruz. Dolayısıyla, biz hastalarımıza tek şeyi öneri ederken kanıta, tıbba dayalı var olan tedavileri öneri ediyoruz. Gözü kapalı olarak öneri edebileceğimiz rastgele tek besin vb. kaynağımız yok” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir