Sağlık

Öksürüğü kesen tedavi yöntemleri: Öksürüğü nasıl geçer?

Ciddi tek hastalığın belirtisi olabilen veyahut tıbbi müdahale gerektirmeden kendisinin kendine iyileşebilen öksürüğü kesen rehabilitasyon yolları nedir? Öksürüğe neden var olan nedenler ve öksürük Rehabilitasyonu ile alakalı heyecan edilenler haberimizde…

Hastalığa yakalandığınızda psikolojik olarak sizi yıpratan  hele tek de gıcık olarak tabir edilen şekilde ayni ritimde devam ederse iyice bezdiren öksürük nasıl geçer? Aslında tek hastalık olmayan vücudun müdafaa mekanizması olduğu söylenen öksürüğe neden  var olan nedenler nelerdir? Öksürük nasıl rehabilitasyon edilir? Hepsi ve dahada fazlası amaciyla haberimizi okumanız yeterli…

ÖKSÜRÜK NEDİR?

Tıbbi tanımı Tussis olarak da Bilinen öksürük, yabancı parçacıkların, mikropların, irritanların, sıvıların ve mukusun boğazı ve solunum yolunu temizleyen gönüllü veyahut istemsiz tek harekettir; Akciğerlerden hızlı tek sema atılımıdır. Öksürük maksatlı veyahut tek reaksiyon olarak yapılabilir. ağırbaşlı tek hastalığın belirtisi olabilse de, sıklıkla, tıbbi müdahale gerektirmeden kendisinin kendine iyileşir.

ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Viral tek enfeksiyonun kapı araladığı öksürüğü rehabilitasyon faktörün en iyi yolu, bağışıklık sisteminin onla birlikte başa çıkmasına destur vermektir. Genellikle, bu tür öksürükler kendisinin başlarına alana çıkar.

Bir doktor öksürüğü rehabilitasyon ediyorsa, nedenine odaklanacaktır; örneğin, tek ACE inhibitörüne bağlıysa, kesilebilir.

Kodein, dekstrometorfan ve başka öksürük baskılayıcılar çoklukla öksürüğü var olan kişiler tarafından kullanılır.

Bununla birlikte, öksürük ilaçları ile alakalı çok fazla araştırma yoktur ve bunların semptomları ne civarindan azaltabileceği bilinmemektedir.

ÖKSÜRÜĞÜNÜZÜN SEBEBİ ZATÜRE İSE DİKKAT!

Zatüre( pnömoni), akciğer dokusunun iltihabıdır. ıslak ve hastaların başka hastalıkları ile beraberlik gösterdiğinde ölümcül neticeler doğurabilir. Düşmeyen ateş, sırt ağrısı, balgamlı öksürük, hırıltılı solunum ve halsizlik şikâyetleri var olan ve özellikle ek hastalıkları var olan bütün hastalar en yakın göğüs hastalıklarına başvurmalıdır. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal cevapladı.

ÖKSÜRÜĞE neden var olan NEDENLER

Öksürüğün çoğunluğu virüslerden kaynaklanır ve rehabilitasyon olmaksızın temizlenir.

Akut (kısa süreli) öksürük nedenleri: Çoğu durumda, enfeksiyon üst solunum yolundadır ve boğazı etkiler, bu URTI veyahut URI (üst solunum yolu enfeksiyonu) olarak bilinir. Bunlar:

– Grip
– Soğuk algınlığı
– Larenjit

Eğer tek LRTI (alt solunum yolu enfeksiyonu) ise, akciğerler enfekte olur ve / veyahut solunum yolları nefes borusundan aşağı iner. Bunlar:

– Bronşit
– Zatürre
– Akut öksürük de saman nezlesi neden olabilir.

Kronik (uzun süreli) öksürük sebepleri aşağıdakiler olabilir:

– Sigara içmek
– Burnun arkasından boğazdan damlayan mukus (nazal damlama sonrası)
– GERD (gastro-özofageal reflü hastalığı)
– Astım
– Bir takım ilaçlar (ör., ACE inhibitörleri)

Çocuklarda kronik öksürük çoklukla astımdan kaynaklanır, ama aynı zamanda burun-burun damlası veyahut GÖRH benzeri vaziyetlerden da olabilir. Erişkinlerde kronik öksürüğün dahada az yaygın sebepleri arasında TB (tüberküloz), akciğerde mantar enfeksiyonları ve akciğer kanseri bulunur.

oksuruge ne iyi gelir

NE vakit DOKTORA GÖRÜNMELİ?

– Öksürük şiddetli ise, tek doktor tarafından değerlendirilmelidir.

– tek öksürük iyileşmeden üç hafta süresince ayni ritimde devam ederse, doktora gidilmesi mantıklıdır.

Çoğu durumda, öksürüğün altında yatan ağırbaşlı tek şey olmayacaktır, ama ender vaziyetlerde uzunca süreli öksürük, akciğer kanseri veyahut kalp yetmezliği benzeri rehabilitasyon gerektiren tek hastalığın belirtisi olabilir.

Diğer nedenler ise şunlardır:

– Kötüleşen öksürük
– Boyun kisminda şişme veyahut topaklar varsa
– Kilo kaybı
– ağırbaşlı öksürük
– Yutma güçlüğü
– Sesin sesindeki kalıcı değişiklikler
– Kan tükürme
– nefes almada zorluk
– Göğüs ağrısı
– İyileşmeyen ateşler

AKCİĞER KANSERİNDE acele TANININ ÖNEMİ

TEŞHİS

Doktor öksürüğün soğuk algınlığı veyahut gripten kaynaklandığına karar verirse, genel öneri dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve öksürüğün geçmesini beklemek olacaktır. Vakaların çoğunda, bu stil öksürük 1-2 haftada iyileşir.

Birkaç haftadan uzunca müddettir süre gelen viral tek enfeksiyonun kapı araladığı öksürük büyük olasılık tıbbi rehabilitasyon gerektirecektir.

Doktor göğüs röntgeni benzeri Bir takım tanı testleri isteyebilir; Enfeksiyona neyin kapı araladığını kesinlestirmek amaciyla analiz amaciyla tek laboratuvara gönderilebilir.

Hastadan tek makineye bağlı olarak nefes alması ve nefes vermesi istenebilir; Bu, astım veyahut amfizemde yaygın var olan sema yollarının tek engele (bu teste spirometri denir) sahip olup olmadığının belirlemesine muavin olur.

Astım tanısı konulursa hastaya astım ilacı verilebilir.

Bazen doktor hastayı tek akciğer veyahut kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına yönlendirebilir.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir