Magazin

Suudi Arabistan’da Tutuklanan Komedyen ve Aktivist Eşi Kayboldu

Suudi Arabistan’da meşhur komedyen Fahad el-Butairi ve aktivist eşi Loujain al-Hathloul, tutuklandıktan ardindan ortadan kayboldu.

“HABER ALINAMIYOR”

Vatandaşlarına baz alinarak kati tavırları hasebiyle bütün dünyanın gözü Suudi Arabistan’a çevrildi. İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda alana gelen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile geçtiğimiz günlerde ülkesinden ve ailesinden kaçan Suudi toy kadının yaşadıkları bütün dünyanın reaksiyonunu çekmişti. bu erken tertemiz tek olay dahada gündeme geldi. Tutuklanan meşhur komedyen Fahad el-Butairi ve aktivist eşi Loujain al-Hathloul’den havadis alınamıyor.

“CİNSEL TACİZE MARUZ KALIYOR”

29 yaşında olan Hathloul, geçtiğimiz sene Mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde oto kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve Suudi Arabistan’a gönderilmişti. Hathloul’un tutuklanmasından aylar ardindan Suudi Arabistan’da kadınların araç kullanma yasağı kaldırılmıştı. Hathloul, bunun derhal peşinden hür bırakılmış ama sonrasında araç kullanma haklarını müdafaa eden 11 aktivist kadınla birlikte tekrar tutuklanmıştı. Hathloul’un Daha hapishanede olduğu belirtiliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, beynelmilel bağışlama Örgütü ile üç mahkuma göre, yakalanmis kadınlar elektrik, kırbaç işkencesi ve cinsel tacize maruz kalıyor. Hathloul’un tutuklandığı günlerde komedyen eşi Butairi Ürdün’de gözaltına alınmış ve ani çok vakit ardindan hür bırakılmıştı. iki Ocak’ta Butairi’nin arkadaşı ve tv yapımcısı ABD’li yazar Kirk Rudell, Twitter’da çiftten havadis alamadığını belirten tweet’ler atmıştı. Bu sayede çiftin kayıp olduğu alana çıktı. Komedyen Fahad el-Butairi ve aktivist eşi Loujain el-Hathloul’un nerede olduğu bilinmiyor. Butairi’nin Twitter ve Instagram hesaplarının kapatılmış olması da dikkat çekiyor. Öte yandan, yaşanan üç olayda Suudi Arabistan’ın karşıt görüşlü kişilere baz alinarak uygulamaları dikkat çekti.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir