Dünya

Kaşıkçı’nın ölümünün 100’üncü gününde ABD Kongresi’nde anma

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen medya mensubu Cemal Kaşıkçı, cinayetin 100’üncü gününde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Kongresi’nde anıldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Ticari menfaatlerimizin yaptığımız izahlar ve eylemlerimize faik gelmesine karar verdiysek, bütün ahlaki yetkinliğimizi kaybetmişiz demektir” dedi.

Suudi medya mensubu Cemal Kaşıkçı’nın cinayete kurban gitmesinin 100’üncü gününde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Kongresi’nde yâd etkinliği düzenlendi.

Anma etkinliğine Nancy Pelosi’nin yanı sıra yüzlerce kongre üyesi, medya mensupları ve aktivistler katıldı.  Etkinlikteki konuşmasında medya özgürlüğüne vurgu yapan Pelosi, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetiminin medya mensubu Cemal Kaşıkçı cinayetine baz alinarak tavrını eleştirdi. Pelosi, “Ticari menfaatlerimizin yaptığımız izahlar ve eylemlerimize faik gelmesine karar verdiysek, bütün ahlaki yetkinliğimizi kaybetmişiz demektir” diye konuştu.

Kaşıkçı’nın ölümünü “vahşet” olarak niteleyen Pelosi, Kongre’nin Kaşıkçı cinayetine değin verileri vakit yüzüne çıkarma ve cinayetin faillerinden
hesap sorma ile alakalı kararlı olduğunu belirtti. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, “Kaşıkçı’nın katledilmesinin üzerinden 100 vakit geçti. Onun ve ailesi amaciyla dua ediyoruz ve adım atma ile alakalı kararlıyız. hemide vatan içinde ayni vakitte da vatan dışında gazetecilerin hayatlarını ve özgürlüklerini savunmak amaciyla ahlaki sorumluluğumuzu adina getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ile stratejik ilişkilere yaptığı vurguyu da üstü kapalı olarak tenkit eden Pelosi, Suudi Arabistan’ı işaret
ederek, “Ticari menfaatler veyahut stratejik konumunuz size öldürme yetkisi vermiyor” dedi.

‘Hepimizin tek güvencesi hür basın’

Etkinlikte konuşan Virginia Senatörü Demokrat Mark Warner ise Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Thomas Jefferson’un “Hepimizin tek güvencesi hür basındır” sözünü hatırlatarak, “Jefferson bu ifadeleri 200 sene evvel kullanmıştı ama bu erken andığımız Kaşıkçı bunu yaşayan biriydi. Bu sözler amaciyla ugras etti” dedi.  medyanın yanında durmanın önemine dikkat çeken Warner, Trump’ın Medyaya karşı tavrını eleştirdi.

Kaşıkçı’nın anısının yaşatılması gerektiğine de dikkat çeken Warner, “Öldürülmesinin üzerinden 100 vakit geçti. Bu tür tek olayın tek dahada Katiyen olmaması amaciyla çalışmalıyız” diye konuştu.

Maryland Senatörü Chris van Hollen, Kaşıkçı amaciyla adaletin tecelli ettirilmesi çağrısında bulunurken “Kaşıkçı doğruyu dile getirmek amaciyla hayatını feda
etti” ifadelerini kullandı.

‘Pişkin gülümsemeyi sökebiliriz’

New Jersey Temsilcisi Demokrat Thomasz Malinovski, Kaşıkçı ile tek sefer karşılaştığını ve burada ABD’nin ahlaki sesinin artık yeryüzünde duyulmadığını konuştuklarını belirterek, gazetecilerin bu şekilde canice katledilmesinin yeryüzünde normalleştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Malinovski, “Bu davada tam hak dışında yapılacak her şey bunun normalleşmesini garantileyecek. Bu da şu demek bu cinayetin yazarı, bunun emrini veren erkek bunun hesabını verecek” dedi.

Küresel Magnitsky Yasası ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman amaciyla bütün yetkileri Trump’a verdiklerini anımsadan Malinovski,
yönetimin Riyad’a liderlerini kendileri seçebileceğini ama Bin Selman’ın gelecekte bu cinayetle hatırlanacağını dile getirmesi gerektiğini dile getirdi. Malinovski, “Eğer yönetim doğru olanı yapamayacaksa, Kongre yapabilir ve yapacak. Biz Muhammed bin Selman’ın yüzündeki pişkin, kendini beğenmiş gülümsemeyi sökebiliriz ve yapmalıyız” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir