Ekonomi

‘Vatandaşlık bonus olamaz’

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İnşaat sektörünü kurtarmak amaciyla yurttaşlık verilmesinin doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Bahadır Erdem, ülkeye faydalı olacaklara yurttaşlık verilmesini istedi.

Türkiye, Temmuz 2016 senesi itibariyle kazanç karşılığında yurttaşlık vermeye başladı.  Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Türk vatandaşlığına geçiş koşulları kolaylaştırıldı. T.C. vatandaşlığı kazanmak amaciyla öngörülen sabit kapital meblağı iki milyon dolar iken 500 bin dolara indirildi. tertemiz düzenlemelere göre, vatandaşlığa dogruluk kazanmak amaciyla öngörülen sabit kapital meblağı iki milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Ayrı olarak Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi amaciyla koşul olan minimum taşınmaz bedeli de tek milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Bankalarda tutulması koşul olan mevduat miktarı da üç milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

Böylece Türkiye’den ev alan yabancı yatırımcıların jet hızıyla Türk vatandaşlığına geçmesinin önü açılmış oldu. Yabancılar maketten beğendikleri konutun fiyatını peşin olarak ödedikleri anda ev teslimi ve tapunun çıkmasını beklemeksizin Türk yurttaşı olabilecek.

08-adam

Bahadır Erdem

BÖYLE BİR ŞEY YOK

İstanbul Üniversitesi haklar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem, yurttaşlık hakkının hergün ahenk gösteren ücret ihtiyaçlara göre revize edilemeyeceğini belirterek, “İlk etapta istenilen rakamlar belli tek süre iddialıydı, şimdi de çok düştü. İki senedir ekonomi kötü, bunu aşağıya indirelim. Ekonomimiz düzeldi, yukarıya çıkaralım diyerek devamlı bu rakamla oynanmaz. Yurtdışında bunun benzeri tek şey yok” dedi.

Dün tek tv kanalında mevzu ile alakalı değerlendirmede bulunan Prof. Erdem, şu anda tek yabancı Türkiye’den ev aldığında serisinin bütün azalarina yurttaşlık verildiğine dikkat çekti. Erdem, “İnşaat sektörü güç durumda. Sektörü kurtarma havasıyla topraktan ev satıp olmayan gayrimenkulü alana, eşine çocuklarına yurttaşlık verilmesi doğru tek şey değil. Yabancılara yurttaşlık verilirken, bunun kendisinin vatandaşlarımızda yaratacağı tesiri de düşünmeliyiz. yurttaşlık tek gönül bağıdır, ülkeye duyduğumuz sadakati temsil eder. Vatandaşlar nezdinde kuşkuya düşürecek adımlar atmamalıyız” dedi.

FİRMALAR UYARILMALI

İnşaat firmalarının reklamlarında “ev alana TC vatandaşlığı” diyerek ürünlerinin yanına pasaport koyduğunu anımsadan Erdem, “Vatandaşlığın bonus olarak verildiği imajı hoş tek görsel değil. Hükümetin bu konuyla alakali inşaat firmalarını uyarması gerekiyor” dedi. ahenk gösteren ücret ve hukuki açıdan Türkiye’den dahada art ülkelerde yaşayanlara derhal yurttaşlık verilmesinin doğru olmadığını söyleyen Erdem, “Kim olursa olsun gel mantığı doğru değil, ülkeye faydalı olacak vatandaşlığa alınır. tek ülkenin verebileceği dahada kıymetli tek şey yok. Bunun tanıtımı ve duyurusu çok duygulu yapılmalı.  ters halde ahenk gösteren ücret olarak getirisi olur, ama psikolojik ve sosyolojik olarak çok da götürüsü olur” diye konuştu.

ekonomi

Yabancı ikamet istiyor

Türkiye benzeri Bir hayli memleket kazanç karşılığında yurttaşlık imkanı sunuyor. ama jet hızıyla ve şartsız  yurttaşlık vermiyor. dil bilme ve mecburi ikamet benzeri kriterlerin yanı sıra yatırım meblağı da tek hayli çok tutuluyor.  Avusturya’da iki milyon dolarlık tek yatırımla yurttaşlık hakkı tanınırken,  Yunanistan 250 bin Euro’luk gayrimenkul alımlarında yurttaşlık veriyor. ama evvel 7 sene ülkede hayata koşulu getiriyor. Bulgaristan 585 bin dolarlık gayrimenkul alma zorunluluğu ve  üç sene ikamet koşulu arıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tek milyon dolarlık yatırım, iki yıllı koşullu 5 senelik oturumu koşulu arıyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir