Dünya

Veliah Prens Salman’ın baskıları devam ediyor

Washington Post, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın karşıt görüşlü karşıtı kampanyalarının sürdüğüne değin yaptığı haberinde, prensin, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin örgütlenmesine yardım ettiğine inanılan üst düzey danışmanlarından Suud El Kahtani ile temas seklinde olduğunu bildirdi.
Washington Post, ABD’li ve Suudi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Washington’un, Prens Salman’ın Kaşıkçı olayından ders alması gerektiği beklentilerine karşın ders almadığı, baskıcı ve otoriter hareketlerine ayni ritimde devam ettiği bildirildi.

Kısa tek vakit evvel Prens Salman ile görüşen tek ABD’li kaynağın Prens hakkında, “Ülke içinde, özünden emin ve denetim sahibi olduğunu hissediyor. Temeli güvende olduğu sürece, hiçbir şeyin kendisine zarar veremeyeceğini düşünüyor” açıklamasına yer veren gazete, İngiltere’nin en deneyimli Suudi gözlemcilerinden birinin ise, “Olanlardan Tamamiyle kaygı duyuyor. batı hükümetleri amaciyla kaygı verici” ifadelerine yer verdi.

Kahtani ile iletişim kurduğu argüman edildi

Daha evvel Kahtani’nin ortadan kaybolduğuna değin havadis yapan Washington Post, Prensin Kahtani ile iletişim kurduğunu ve tavsiyesini almaya ayni ritimde devam ettiğini argüman etti. Haberde, Kahtani’nin yakın vakitte Kraliyet Mahkemesi’nin Çalışmalar ve Medya İşleri Merkezi’nden kıdemli milletvekilleriyle birlikte Riyad’daki evinde buluştuğu ve yardımcılarına, “Suçlanıp günah keçisi olarak kullanılıyorum” dediği bilgilerine yer verildi.

Prens Salman’la yakın vakitten tek araya toplanan tek ABD’li kaynağın, Kahtani’nin elinde çok fazla dosya olduğu ve Prensin onla birlikte irtibatlarını basit kolay koparamayacağı ifadelerine yer verilen haberde ayrıca, tekrar başka tek Suudi kaynaktan Kahtani’nin elinde bitirmesi veyahut teslim etmesi koşul olan işler olduğu bilgisi paylaşıldı.
Washington Post, Prens Salman’ın Kahtani tarzı web zorbalıklarını değiştirmediğinin göstergesi olarak onuncu hafta Kaşıkçı ve Kanada’da yaşayan Omer Abdulaziz’e başlatılan yasamsal medya kampanyasını misal verdi.

Haberde, Veliaht Prens’i ziyaret eden tek ABD’linin kendisine, ABD’nin üst düzey askeri ve istihbarat yetkililerinin Prens Salman’ın Irak’ın Saddam Hüseyin’i benzeri diktatör olup olmadığını, Prens’in ülkede modernleşmeye gittiğini ama güvenilmez olduğu veyahut ABD’nin sağlam tek müttefiki olup olmadığı ile alakalı tartıştıklarını söylediği ve Veliaht Prensin Kahtani’yi yanında tuttuğu sürece insanların onun Saddam benzeri olduğunu düşüneceklerini söylediği bilgilerine de yer verildi. Veliaht prensin Kahtani ile temas içinde bulunduğunu görüşen üst düzey Suudi görevliler ABD’li yetkililerden sabırlı olmalarını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir