Ekonomi

‘Konkordato taleplerine sıkı takip’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide yaşanan menfi gelişmeleri fırsat bilip, perişan niyetle konkordato duyuru edenlerin ve iflas isteyenlerin takip edilmesini istedi. Erdoğan, kurmayları ile yaptığı ekonomi değerlendirmesinde alınan tedbirlerle ekonominin dahada iyi vaziyette olduğunu, faizlerin ve enflasyonun düşme eğilimine girdiğini hatırlattı. Bir takım AK Partili milletvekillerinin afetten zarar gören rençperlerin borçlarının ertelenmesi ve tertemiz kredi talepleri ile alakalı zorluk çıkaran ve çok nema istek bankaların olduğunu dile getirmesi üzerine, Erdoğan ekonomi kurmaylarına “Bunlara destur vermeyin. Bu konuları takip edin. Birine kolaylık sağlanırken, diğerine zorluk çıkarılmasın. Çifte standart uygulayanlar varsa gereğini yapın. özellikle çok nema isteyenlere bakın. Gerekirse müdahale edelim” dedi.

ŞÜPHELİ İFLAS TALEPLERİ VAR
Erdoğan, ekonomide yaşanan olumsuzlukları fırsat bilip konkordato duyuru ederek borçlarından kurtulmaya çalışan firmaların da yakından takip edilmesi talimatını verdi. Erdoğan, bu durumdaki tek firma ile alakalı olarak bölge milletvekillerinden gelen ‘Borçlarını hükümet üstlensin’ önerinini de reddetti. Erdoğan, perişan niyetle konkordato duyuru eden veyahut iflasını istek eden firmaların bulunduğunu hatırlatarak “Bunları sıkı takip edin. Bilirkişi raporlarına dayanarak karar veriliyor ama, kimi bilirkişi raporları da perişan niyetle hazırlanabiliyor. Adamın imkanı var ama, borcundan arinmak amaciyla konkordato duyuru edip, iki sene süresince yükümlülüklerinden kurtuluyor. bunun benzeri şey olmaz” diye konuştu.

ÇİFTÇİ DESTEKLERİ BİLMELİ
Kurmaylarının, seçimlerde mevsimsel şartlar hasebiyle “Bizi en çok çiftçi kesimi zorlayacak” şeklindeki değerlendirmesi üstüne de Erdoğan, “Çiftçilere baz alinarak 16 milyar liralık tek destek laf konusu. Geçmiş dönemlerde de en çok desteklediğimiz kesim çiftçilerdir. AK Parti’nin iktidara geldiğinden bu yana yapılan desteklerle alakalı tek doküman hazırlansın. Seçimlerde arkadaşlarımız bunu anlatsın” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir