Ekonomi

Türkiye’de doğal gaz tüketimi geçen yıl azaldı

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Türkiye’nin doğal gaz tüketimi geçen sene evvelki seneye göre yüzde 6 azalarak takriben 50 milyar metreküp düzeyine geriledi.

Türkiye’nin doğal gaz tüketimi geçen sene evvelki seneye göre yüzde 6 azalarak takriben 50 milyar metreküp düzeyine geriledi.

Boru Hatları ile yakit Taşıma AŞ (BOTAŞ) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye’nin doğal gaz tüketiminde geçen sene evvel yarısında sema sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde seyretmesi hasebiyle düşüş yaşandı.

Türkiye’de 2017’de tüketilen doğal gaz miktarı 53 milyar 857 milyon 136 bin metreküple memleket tarihindeki maksimum düzey olarak hesaplandı. geçen sene Türkiye’nin toplaminda doğal gaz tüketimi ise 2017’ye mukayese et yüzde 6 azalışla takriben 50 milyar metreküp olarak gerçekleşti.

EN çok TÜKETİM ocakta AYINDA

Geçen sene en çok doğal gaz tüketiminin gerçekleştiği ay 6 milyar 348 milyon 893 bin metreküple ocakta oldu. En düşük doğal gaz tüketilen ay ise iki milyar 848 milyon 986 bin metreküple haziran olarak kayıtlara geçti.

Ocak 2018’de aynı zamanda Türkiye’de kuraklık hasebiyle hidroelektrik santrallerindeki üretimin azalması ve akım üretiminde doğalgaz santrallerinin devreye alınması hasebiyle doğal gaz ithalatında da rekor kırıldı. ocakta ayında doğal gaz ithalatı aylık bazda evvel kez 6 milyar metreküpün üstüne çıktı.

2017’de Türkiye’nin doğal gaz tüketimi tek evvelki seneye göre yüzde 16,29 artışla 53 milyar 484 milyon metreküpe yükselmişti. Bu dönemde tüketimdeki yükseliş hasebiyle Türkiye’nin toplaminda doğal gaz ithalatı da yüzde 19,20 çogalarak 55 milyar 250 milyon metreküp olmuştu.

Türkiye’de doğal gaz tüketiminde umulandan dahada soğuk gerçekleşen sema koşulları hasebiyle 8 ocakta 2019’da hergün 245 milyon metreküple rekor kırıldı.

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “8 ocakta bugünü bütün zamanların rekorunu kırarak memleket çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. doğal gaz istek güvenliğimizi sağlamaya baz alinarak aldığımız tedbirler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti veyahut kısıntıya gitmeden karşıladık.” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla Hakkari ile birlikte 81 şehirde 504 yerleşim adina doğal gaz arzı sağlandı. böylelikle toplaminda 15 milyon abone ile 60 milyonun üzerinde kişi doğal gaz kullanma imkanına kavuştu.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir