Dünya

Venezuela’daki hükümet ve muhalefet yanlılarından gösteriler

Venezuela’da iki Şubat 1999’da Hugo Chavez öncülüğünde gerçekleştirilen Bolivarcı devriminin 20. sene dönümünde hükümet Başkanı Nicolas Maduro’yu destekleyen binlerce Venezuelalı, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisince (PSUV) başşehir Caracas’ta düzen eden mitingde buluştu.

Venezuela çok hak Mahkemesi (TSJ) karşısındaki Caracas Bolivar Bulvarı’ndaki mitinge iktidar yanlısı sendikalar ve siyasi örgütler destek veriyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun veyahut PSUV reis Yardımcıso Diosdado Cabello’nun konuşma yapması beklenen mitinge, hükümetin seferberlik vaziyetinde silah altına almak amaciyla örgütlediği Bolivarcı milisler de katılıyor.

Öte yandan, başşehir Caracas başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde, kendisini belli tek süre hükümet başkanı duyuru eden Juan Guaido’nun çağrısıyla sokağa çıkan hükümet karşıtlarının protestosu da sürüyor.

AA

AA

NE OLMUŞTU?

Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 ocakta Çarşamba bugünü düzen ettiği mitingler, memleket ve bölge açısından nihayet derece mühim gelişmelere yollar açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici hükümet başkanı” duyuru etmiş ve başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala benzeri ülkeler tarafından tanınmıştı. nihayet olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı istikamette adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiğini ama ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir