Dünya

Bolton’dan Venezuela ordusuna çağrı

Beyaz Saray ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela ordusundaki çok rütbeli komutanlara çağrıda bulundu.

Bolton, açıklamasında, “Venezuela ordusunun çok rütbeli komutanları, şimdi Venezuela halkının yanında yer alma zamanıdır. Venezuela için anayasayı ve demokrasiyi savunmak sizlerin sorumluluğu ve hakkıdır.” ifadelerini kullandı.

AA’nın haberine göre; Bolton, Guaido’yu hükümet başkanı olarak onay ettiğini açıklayan Venezuela ordusunda görevli tek generale atıf yaparak, ” ABD, Venezuela ordu mensuplarına General Yanez’i takip etmeleri ve demokrasiyi müdafaa eden barışçıl protestocuları savunmaları çağrısında bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Öte istikametten Bolton, Venezuela Merkez Bankası çalışanlarının ve başka bankaların, Guaido’nun çıkardığı genel affı şimdi onay etmeleri gerektiğini,  ters halde Nicolas Maduro yönetiminin eylemlerine müsterek olma suçlamasıyla karşı karşıya kalacaklarını ifade etti.

HAVACI GENERAL, GUAİDO’YU TANIDI

Venezuela Hava Kuvvetlerinde görevli General Francisco Esteban Yanez, Guaido’yu “devlet başkanı” olarak tanıdığını açıklama etmiş ve silahlı güçte Guaido’yu tanıyan evvel çok rütbeli asker olarak kayıtlara geçmişti.

ABD reis Yardımcısı Mike Pence de Bir gün evvel yaptığı tek açıklamada, “Maduro rejimine nihayet verme vakiti geldi.” ifadesini kullanmıştı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi ise bu ülkeye beşeri yardım yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki ulusal Meclisin Başkanı Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini belli tek süre hükümet başkanı duyuru etmiş ve başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala benzeri ülkeler tarafından tanınmıştı. nihayet olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı istikamette adım atmıştı.

Rusya, Küba, Çin, Meksika, Türkiye, ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiğini ama ticari ilişkinin süreceğini açıklamıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir