Güncel

PKK’nın Üst Düzey İsmi Jandarmadan Kaçamadı

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen tahkikat kapsamında, PKK/KCK pkk terör örgütünün sözde yürütme konseyiyle ilişkisi olduğu ve teşkilat içinde mühim görevlerde bulunduğu bildirilen Davut Baghestani, beraberindeki üç kişiyle Adana’da yakalandı.

“CANBULUT TURGAY” İSİMLİ sahte KİMLİK KULLANDI

Başsavcılıktan yapılan izaha göre, Mersin İl zaptiye Komutanlığının terörle ugras ekipleri yaptıkları çalışmada, örgütün sözde yürütme konseyi üyeleriyle ilişkisi var olan ve Bir takım dönemlerde öldüğüne değin haberler de yayımlanan Davut Baghestani’nin Adana ve Mersin’de “Canbulut Turgay” adli sahte kimlik kullanarak teşkilat yerine faaliyetler yürüttüğünü belirledi.

DERGİLERDE ÖRGÜT PROPAGANDASI YAPTI

Şüphelinin, geçmişte Irak’taki pkk terör örgütü kamplarında teşkilat mensuplarına ve kampta bulunanlara hitaben konuşma yaptığı, kullandığı yasamsal medya hesapları üzerinden de pkk terör örgütü propagandası yapmayı sürdürdüğü tespit edildi.

İsrail-Kürt Enstitüsü’nün başkanlığını da yapan, geçmiş senelerde pkk terör örgütünün İsrail ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile görüşmelerine aracılık da eden zanlının, İsrail’de yayımladığı mecmualarda teşkilat propagandası yaptığı alana çıktı.

“SURİYE’NİN GELECEĞİ”

zaptiye ekipleri, geçen sene Suriye’nin Rakka şehrinde YPG/PKK pkk terör örgütünün uzantısı olarak kurulan “Suriye’nin Geleceği” isimli sözde partinin de oluşumunda bulunduğu için Baghestani’nin yakalanması amaciyla harekete geçti.

ayrıntılı teknik takibin derhal peşinden zanlının Adana’nın ortada Seyhan kazasinda gizlendiğinin belirlenmesi üstüne Mersin İl zaptiye Komutanlığı ve Adana İl güvenlik Müdürlüğü ekipleri müsterek harekât düzenledi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Operasyonda Baghestani ile aynı hanede bulunan Mahmenur A, Hakkı A. ile Enes Y. gözaltına aldı.

Ekipler, hanede bulunan 3’ü Baghestani’ye ait 6 gsm telefonu ve dijital materyallere incelenmek üzere el koydu.

Baghestani ve beraberindekiler sorgulanmak üzere Mersin İl zaptiye Komutanlığına getirildi.

Zanlıların sorgusunun sürdüğü öğrenildi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.