Dünya

Son dakika… Maduro’dan kurucu meclis için seçim kararı

Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro, bu sene içinde tertemiz Kurucu Meclis amaciyla parlamento seçimlerinin düzenleneceğini açıkladı.

Maduro, Venezuela’da iki Şubat 1999’da Hugo Chavez öncülüğünde gerçekleştirilen Bolivarcı devriminin 20. sene dönümünde Venezuela Birleşik Sosyalist Partisince (PSUV) başşehir Caracas’ta düzen eden mitingde konuştu.

Maduro, “Bu sene içinde ulusal Kurucu Meclis amaciyla tekrar parlamento seçimleri düzenlenecek. tertemiz tek ulusal Kurucu Meclisi milletçe seçsin diye hür ve garanti edilmiş tek seçenek düzenleyeceğiz.” dedi.

Nicolas Maduro, Kurucu Meclis’in yolsuzlukla mücadeleyi öngören tek kanun tasarısı hazırladığını da söyledi.

VENEZUELA’DA YAŞANANLAR

Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 ocakta Çarşamba bugünü düzen ettiği mitingler, memleket ve bölge açısından nihayet derece mühim gelişmelere yollar açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici hükümet başkanı” duyuru etmiş ve başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala benzeri ülkeler tarafından tanınmıştı. nihayet olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı istikamette adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üstüne AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiğini ama ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir