Gündem

Metris kışlasına 1559 konut dikilecek

Metris, Topkule ve Baştabya Kışlaları’nın bulunduğu askeri alanlar 2015 seneninde “Rezerv Yapı Alanı” Başka bir deyişle tertemiz ev alanı duyuru edildi. Bu kapsamda ulusal müdafaa Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında 2015, 2016 ve 2017 senelerinde protokoller imzalandı. Protokollere göre ulusal müdafaa Bakanlığı’na ait askeri kışlalar taşınacak, Esenler genelinde bulunan bayındır sorunlu, yenilenemeyen, riskli ve taşınması koşul olan yapılarda ikamet eden dogruluk sahiplerinin rezerv alanına transferi sağlanacaktı. anlasma gereği askeri alanların Esenler Belediyesi’ne devri gerçekleştirildi ve kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 2018 yılının mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı ile imara açılan askeri alana konut, ticaret ve turizm birimleri inşa edilmesinin önü açıldı. tertemiz plana göre Metris Cezaevi’nin adina de Esenler hak Sarayı inşa edilecek. 1.9 milyon metrekarelik kışla arazisinin tasarı sürecinin tamamlanmasının derhal peşinden TOKİ, 161 bin 589 metrekarelik alan amaciyla hazırladığı kentsel dönüşüm projesini 6 Şubat 2019 bugünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Bakanlık da 8 Şubat bugünü proje amaciyla Çevresel etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

14 AYDA TAMAMLANACAK

Proje dosyasından bulunan bilgilere göre TOKİ, Metris Kışlası’nın tek bölümünü kapsayan “Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 1559 adet ev inşa edecek. İnşaatın yapılacağı alan toplaminda 161 bin 589 metrekare ve projenin maliyeti de 233 milyon TL. Alanda var halde bulunan yapılar, Esenler Belediyesi ekipleri tarafından yıkılarak TOKİ’ ye boş olarak teslim edilecek. Konutların, inşaat ruhsatlarının alındığı tarihten başlamak üzere en geç 14 ay içinde tamamlanarak dogruluk sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

2.DERECE zerzele BÖLGESİNDE KALIYOR

Proje tanıtım dosyasında inşa edilecek yapıların 2. Derece zerzele kisminda bulunduğuna dikkat çekilerek temellerin “radye jeneral esas sistemi” ile inşa edileceği belirtildi. Dosyada bulunan taban etüdü raporunda, alanın minik tek su toplama havzası olduğuna vurgu yapılarak “Arazinin bitki örtüsüyle kaplı olması hasebiyle devamlı sızıntı şeklinde su görülür. özellikle alanın güneyindeki çukur alanda yaz mevsiminde dahi su birikmeleri görülür. bu yüzden netlikle yüzey ve zanaat yapılarında drenaj tedbiri alınmalıdır” uyarısında bulunuldu. Killi zeminlerde temellerde sınırlı taban şişmesi görülebileceği bu yüzden şişmeye karşı önlem alınması gerektiği vurgulandı. Raporda, “Temel yüzeyi yağışa maruz bırakılmamalıdır. Yanlış kazılar aynı malzemeyle sıkıştırılarak olsa dahi doldurulmamalıdır. esas yüzeyinde ayrışmış gevşek malzeme bırakılmamalıdır” denildi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir