Sağlık

“Göğüs ağrısı konusunda ilk müdahalede geç kalınıyor”

Vakıf olarak bu sene 15’incisini düzen ettikleri “Uluslararası Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi” kapsamında Antalya’ya gelen Prof. Dr. Oto, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji ile alakalı iyi vaziyette olduğunu söyledi. Oto, 1970’lerden bu yana gelişen rüzgarı hep yakaladıklarını vurgulayarak, bu alanda Türkiye’nin 1980’lerden ardindan hiç art kalmadığına işaret etti. “Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji ile alakalı hayat standartlarındayız. Dünyayı vakit aralığıyla değil, eş zamanlı izliyoruz. yeryüzünde 1998’de minik delikten aort kapak ameliyatı yapıldı. 2000’de biz yaptık, evvel yayınımız var. minik delikten kalp ameliyatlarını 18 senedir uyguluyoruz. yeryüzünde da en çok 20 senedir yapılıyor” diyen Oto, ameliyatlarda çok teknolojiyi kullandıklarını belirtti.

“GÖĞÜS AĞRISINDA İLK MÜDAHALEDE GEÇ KALINIYOR”

Prof. Dr. Oto, cerrahların ve kardiyologların eğitimleri, tertemiz teknikleri uygulayabilme ile alakalı eksiklikleri olmadığını kaydetti. kalp krizinde vaktin mühim olduğuna dikkati çeken Oto, şunları belirtti: “Göğüs ağrısı ile alakalı evvel müdahalede geç kalınıyor. ‘Midem ağrıyor soda içerim geçer.’ demeyin. Göğüs ağrısı olduğu vakit derhal hastaneye başvurulması lazım, ağrı şiddetliyse de ambulans çağırılması gerekiyor. Göğüs ağrısı olduğunda, göğüs ağrısına da kapı aralayabilecek mide ağrısı, sindirimsizlik, aş borusunun asagi ucunun reflüye bağlı şikayetleri karıştırılabiliyor. Hastaların ‘bir soda içerim geçer’ diye oyalanmaması gerekiyor. Bizim uyarımız, göğüs ağrısı var olan insanların göğüs ağrısıyla tatil adina gitmemesidir. Zira tek istikametten hastalığı var, onla birlikte tatil adina gidip, sağlık hizmetlerini güç alabileceği yere erişiyor ve ‘Ambulans geç geldi’ diyor. Ondan evvel zamanlı tedavisinin olması gerekiyor. Dağ başına gidip, ardindan ambulansın geç geldiğinden şikayet etmek haksızlık oluyor.”

Bütün mevsim değişikliklerinde ve yaz döneminde evvela riziko grubundaki hastalara sağlık kontrolünden geçmelerini öneren Oto, göğüs ağrısı olan, Bilinen hipertansiyonu, kalp hastalığı var olan hastaların özellikle sıcaklarla birlikte ilaç kullanımlarının tekrar düzenlemesi gerektiğini anlattı. “Bu dönemde ihmal etmişlerse sıcaklar başlamadan tekrar doktora gidip ilaç dozlarının ayarlanması, gözden geçirilmesi gerekiyor” diyen Oto, idrar sektörücü alan tek hastanın yazın da aynı dozda ayni ritimde devam etmesinin sakıncalı olabileceğini dile getirdi. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.