Eğitim

LGS tercihleri güvenlik kayıt no ile e-Okul’dan yapılacak! İşte LGS tercih robotu

Öğrencilerin coskuyla beklediği asama başladı. LGS’ye katılan öğrenciler bugünden başlayarak 12 Temmuz’a civarindan lise tercihlerini yapacaklar. Öğrenciler tercihlerini yaparken LGS neticeleri ve lise taban puanlarını göz önüne alacaklar ve e-Okul sistemi üzerinden lise tercihlerini yapacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından lise taban puanları, lise kontenjanları ve yüzdelik dilimler sonuçların açıklanmasının derhal hemen peşinden yayınlanmıştı. derhal peşinden da LGS seçenek robotu erişime açıldı.

LGS TERCİH KILAVUZU 

E mektep 2019 LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLA

2019 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI LGS TERCİH ROBOTU

MEB LGS tercihleri bu erken alınmaya başladı. Öğrenciler e-Okul sistemi üzerinden lise tercihlerini yapacak. seçenek işlemleri 12 Temmuz’a civarindan ayni ritimde devam edecek ve LGS seçenek neticeleri ise 22 Temmuz’da açıklanacak. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI öğrencilerin tercihlerine muavin olması açısından LGS seçenek robotunu da erişime açmıştı. Yukarıda bulunan linklerden dilediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-OKUL VBS GİRİŞ EKRANI

E mektep VBS’YE GİRİŞ ne türlü YAPILIR?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Başka bir deyişle kısa isimi VBS’ye giriş uygulamak amaciyla evvela ”e-okul.meb.gov.tr” adresine giriş yapmanız ve derhal peşinden açılan sayfada karşınıza çıkan ekrandaki sizden istenilen verileri doğru ve eksiksiz tek şekilde girmeniz gerekiyor. Bu veriler doğru girildiğinde sistem 2. bölümü açıyor. Bu kisimda öğrencinin kimlik verileri veyahut eğitim verileri istenmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu derslik gibi… nihayet olarak karşınıza çıkacak var olan öğrencinin resmini doğru seçtikten ardindan sistem kullanıma açılmaktadır.

Tüm bu adımları eksiksiz yaptığınız takdirde, sisteme giriş yapabilir ve öğrencinin bütün not bilgileri, imtihan tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz. Ayrı olarak sistemde öğrencinin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve dahada Bir hayli bilgiye erişmek mümkün.

E-OKUL LGS GÜVENLİK KAYIT NO NEDİR?

E-Okul seçenek giriş ekranında öğrencilerin karşısına çıkan güvenlik kayıt no, adaylardan sonraki tercihler ve seçenek düzen etme işlemlerinden istek edilen veriler arasında yer alacak.

Güvenlik Kayıt No alanı imtihanla Öğrenci Alan Ortaöğretim müesseselerine İlişkin Merkezi Yerleştirme sınavı başvurusunda verilen numaradır.

Bu imtihana müracaat yapmamışsanız evvel girişte boş geçiniz. Başvurunun kaydedilmesinden sonraki girişlerde size verilecek var olan “Güvenlik Kayıt No” değerini girmelisiniz.

Kayıt işleminden ardindan ekranda gösterilecek var olan “Güvenlik Kayıt No” değerini almayı unutmayınız. Numarayı almayı unuttuysanız öğrencinin kayıtlı olduğu mektep müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası’nı öğrenebilirsiniz.

MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK mektep TÜRLERİ

-Fen Liseleri

-Sosyal Bilimler Liseleri

-Özel program uygulayan Anadolu Liseleri

-Özel program uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri

-Anadolu Teknik Liseleri

-Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleridir

LGS TERCİHLERİ ne türlü YAPILIR?

Sınava giren öğrenciler 5 seçenek yapacak. dahada ardindan LGS’ye giren öğrenciler değişik tek ekrandan, imtihanla öğrenci alacak okullar listesinden beş mektep tercihi yapacak. Burada öğrencilere mektep türü kısıtlaması bulunmuyor. Bu öğrenciler isterlerse Ayrı olarak pansiyonlu okullardan da beş mektep seçebilecekler. imtihana giren öğrencilerin toplamda 15 seçenek hakkı bulunuyor. imtihana girmeyen öğrenciler ise mahalli yerleştirmeden ardindan beş de pansiyonlu okullardan olmak üzere toplaminda 10 seçenek yapabilecek. mahalli yerleştirmede öğrencilere yeşil renk ‘kayıt alanı’, mavi renk ‘komşu kayıt alanı’, al renk ‘diğer’ kayıt alanı ekranı açılacak. Öğrenciler ikamet adresinin bulunduğu yeşil kayıt alanında bulunan liselerden en çok üç, komşu kayıt alanı ve başka kayıt alanından da ikişer seçenek yapabilecekler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir