Yaşam

Balık derisi hastası Kayra’nın yardım çığlığı: Para değil krem istiyorum

İzmir’in Karabağlar kazasinda yaşayan Adnan ve Süheyla şuurlu çiftinin erkek çocukları Kayra, milletçe arasında balık cildi hastalığı denilen iktiyozis hastalığıyla ugras ediyor. Vücudunun Bir hayli yerinde kurulukla birlikte yara oluşan ve şiddetli kaşıntıları var olan Kayra’nın itinali olarak, doktorların önerdiği nemlendirici, duş jeli, şampuan, temizleyici, güneş losyonu ve yara kremi benzeri tespit edecek ürünlerden ayda 3’er adet kullanması gerekiyor.

Vücudundaki yaralar hasebiyle annesinin ‘çilek çocuk’ diye seslendiği Kayra’nın durumu, nihayet bulmayan kaşıntılarla birlikte her geçen vakit kötüye gidiyor. Kayra’nın yüzde surat Özürlü raporunun iki sene evvel iptal edilmesi üzerine, aile Özürlü maaşını alamaz vaziyete geldi.

takriben 1300 Lira tutarındaki Özürlü maaşının kesilmesi üzerine, aylık bin TL’yi bulan krem ve İhtiyaç duyulan kozmetik ürünlerini satın alamadıklarını belirten anne adayi Süheyla Uzman, “Kayra tek senede beş defa ten döküyor, ova yazamıyor, elleri şişiyor, arkadaşları tarafından dışlanıyor, dalga geçiliyor. Bu hastalıkla çok ugras ediyoruz. Krem kullanabildiğimiz dönemde hastalığı iyiye gidiyor. üç yaşından 7 yaşına civarindan hanede bakım parası alabildik. dahada ardindan tekrar heyete girdiğinde hastalığının sakin döneme eşit geldiğini söylediler ve heyet raporunu alamadık. Zati her şey ondan ardindan başladı. Kremlerini ve ilaçlarını alamaz vaziyete geldik. Artık hanede var olan kremlerin kutularını kesip sıyırmaktan parmaklarım acıyor” dedi.

“DOĞDUĞUNDA YAŞAMAZ DEDİLER”

Kayra’nın hastalığının doğuştan olduğunu belirten anne adayi Süheyla Uzman, “Yoğun tek gebelik geçirdim. Doktora gittiğimde her şey normal benzeri görünüyordu ama Kayra doğduğunda kıpkırmızı yaralar içindeydi. 20 vakit kuvözde kaldı, hekimler ölebileceğini iletti çünkü açık yaraları vardı ama Kayra direndi. doktor bu hastalığın ‘paralı tek hastalık’ olduğunu söyledi. devamlı krem almamız gerektiğini o vakit anladık. bendeniz Kayra’ya yıllarca çok iyi baktım, kendimi ona adadım. hanesi hijyenik tutmak amaciyla çok ugras ettim. devamlı yara ve kaşıntılarla ugras ettik. dahada ardindan Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yüzde surat Özürlü raporu aldık ama iki senedir bu raporumuzu alamıyoruz. bendeniz kendimi erkek çocuğuma adadım ama krem alamıyorum. Hanedeki kremleri keserek, dibine civarindan kullanıyoruz ama yetmiyor. Biz kazanç değil Yalnızca krem istiyoruz. Bizim her şeyimiz krem” diye konuştu.

“AKRAN ZORBALIĞINA MARUZ KALIYOR”

Kremleri kullanamadıkları amaciyla Kayra’nın vaziyetinin kötüye gittiğini söyleyen Uzman, “Kayra oyuna aç ve oyun nedir bilmiyor. Akşam dışarı çıkıyor ve akran zorbalığına maruz kalıyor. Ona ‘sucuk suratlı’ diye sesleniyorlar. Dışarıda şort, sandalet, terlik giymiyor. Psikolojimiz asagi üst oldu. Kremlerimiz olduğunda Kayra mutluluk dolu tek bebek olabiliyor, cildi yumuşuyor, kızarmıyor, tahriş olmuyor. Banyo yaptırırken dahi hususi solüsyonlar ve suyla yıkanması gerekiyor. Kayra’nın bu sıcak yaz günlerinde devamlı nemli kalması amaciyla elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Valilik bize destek oluyordu ama heyet süresinin dolması hasebiyle bu desteği de ele geçiremez vaziyete geldik. Kayra heyete giremediği ve kremlerini kullanamadığı her vakit dahada kötüye gidiyor. Umarım birileri sesimizi duyar” dedi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir