Dünya

Macaristan nüfusunu arttırmak için kesenin ağzını açtı

Mültecileri ülkesinde istemeyen ve bu konuyla alakali başta Almanya, Hollanda ve Belçika benzeri ülkelerden yoğun eleştiri alan Macaristan, azalan nüfusunu attırmanın çözümü olarak üç bebek yapan Macar ailelere 10 milyon forint (yaklaşık 31 bin euro) destek verme kararı aldı. Macar hükümeti, evli çiftlere üç çocuğu varsa art ödemeleri gerekmeyen takriben 31 bin avro (191 bin TL) art ödemesiz kredi veriyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, toy nüfusun Macaristan’ı terk ederek dahada çok kazanç kazanılan batı Avrupa ülkelerine (Almanya, İngiltere, Avusturya, İsviçre, İtalya, Hollanda, Belçika, Fransa, İrlanda) göçenlerin sebebinden memleket nüfusunun 10 milyonun altına düşmesine dahada çok tahammül edemeyince tertemiz kararlar almak zorunda kaldı.

Macaristan’da doğum oranlarının vefat oranlarının senelik bazda 40 bin kişi arkada kalması ve toy nüfusun batı Avrupa ülkelerine göçmesini önlemenin yanı sıra, evli eslerin asgari üç bebek sahibi olmasının teşvik etmeye giden Orban hükümeti, tertemiz Yasanın yürürlüğe girmesiyle oldukça ümitli.

Çıkarılan kanun planlarının arasında, ev satın alımlarını desteklemeye baz alinarak kredi programı, geniş ailelere baz alinarak araçlara sübvansiyonlar ve asgari dört çocuğu var olan kadınlar amaciyla hayat boyu kişisel vergi indirimi de yer alıyor.

Aileler hoşnut

Kredi ödemesini alabilmenin koşulları ve kriterleri de bulunuyor. Bu şartlar ve kriterlere göre, eslerin resmi nikahlı olması, evli çiftten birisinin evvel evliliğinin olması, kadın eşin yaşının 18-40 olması şartlardan bazıları. Öte yandan, evli eslerin Macaristan’da ikamet etmesi de aranmakta.

4 sene evvel Budapeşte’de hayat evine giren ve bebek sahibi olmak amaciyla harekete geçen Anita-Tibor çifti mevzu hakkinda olarak İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. 6 aylık hamile olduğunu söyleyen Anita, doğacak bebeğinin bay olduğunu ve adinin Martin olacağını, Başbakan Orban’ın tertemiz çıkardığı destek kanunuyla birlikte Macaristan’da hemide evliliklerin, ayni vakitte da bebek sayısının istenen seviyeye yükseleceğini söyledi. Anita, izdivaç eden eslerin en mühim probleminin ev olduğunu, çıkarılan yasayla birlikte eslerin ev sahibi olmasının kolaylaşacağını ama bu yasayla birlikte Budapeşte’de ev fiyatlarının iki katına çıktığını, bu yüzden binlerce tertemiz apartmanın inşaatına başlandığını, ama kendilerinin üç bebek adina iki bebek yapmayı istediklerini kaydetti.

Anita’nın eşi Tibor ise memleket nüfusunun derhal hemen bütün Avrupa’da olduğu benzeri Macaristan’da da her geçen vakit azaldığını, hükümetin çıkardığı Yasanın teşvik edici olduğunu, batı Avrupa ülkelerine göçmek istek eden gençlerin bu yasayla belli tek süre olsun gidişlerinin frenleneceğini söyledi. Tibor, evliliklerin de mühim tek şekilde artacağını, dolayısıyla bebek yapma isteğinin de şimdiye civarindan hiç görülmemiş tek şekilde yukarılara taşınacağını olasılık ettiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.