Sağlık

Türk bilim insanları 4 ölümcül virüs buldu

Türk bilim insanları, kanamalı ateşe neden var olan ve böbrek yetmezliğiyle ölüme yollar açan dört virüs tespit etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem yürütücülüğünde Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin katılımıyla “Türkiye kemirici ve minik memelilerinde Hantavirüs varlığının ve dağılımının araştırılması” konulu çalışma başlatıldı.

Araştırma kapsamında kemiricilerden insanlara bulaşan, ateş ve kanama ile seyreden, böbrek yetmezliği hasebiyle ölümcül olabilen “Dobrava Hantavirus İğneada”, “Dobrava Hantavirus Giresun”, “Puumala Hantavirus Bartın”, “Tuula Hantavirus Palandöken” isimi verilen ve insanlarda çok ender rastlanan dört virüs tespit edilerek bilim dünyasına duyuruldu.

Sağlık Bakanlığının desteğiyle Türkiye’nin değişik üniversitelerinden bilim insanlarının katılımıyla yürütülen projenin, virüsün teşhisi ve destek rehabilitasyon sürecinin başlatılması açısından hayatsal ehemmiyete sahip olduğu bildirildi.

VİRÜSÜN TEŞHİSİ

Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana hanta virüsüyle alakalı alan çalışması yaptığını ve TÜBİTAK Projesi yürütücülüğünü üstlendiğini belirtti.

Hanta virüsünün, kemiricilerde özellikle fare popülasyonu içinde salgın olması vaziyetinde insanlara bulaşabildiğini ifade eden Öktem, bu virüsün kanamalı ateş ve böbrek yetmezliğiyle giden enfeksiyona yollar açtığını bildirdi.

Öktem, virüsün kemiricilerdeki varlığını Türkiye’de evvel kez 2004 seneninde Karadeniz ve Ege Bölgesi’ndeki çalışmalarda tespit ettiklerini, 2009 seneninde da Zonguldak ve Bartın’da insan olgularıyla karşılaştıklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtiklerini laf eden Öktem, “Bu virüs grubu yeryüzünde biliniyordu. Biz Türkiye’deki asagi türlerini, versiyonlarını göstermiş olduk ve bulunduğu bölgelerin ismini verdik. Gen bankasına da bildirerek beynelmilel literatürde yayınlanmasını sağladık. Bu virüsün kökenlerini evvel kez dünyaya biz bildirmiş olduk.” dedi.

Öktem, nihayet olarak 2019 seneninde Tuula Hantavirus Palandöken’i tıp dünyasına sunduklarını ifade etti.

KORUNMASI ÇOK KOLAY

Virüsün kemiricilere zarar vermediğini, kemiricilerin saçtığı salgıların insanlara soluma yoluyla bulaştığını kaydeden Öktem, “Özellikle farelerin salgılarından saçılıp havaya karışıp solunduğunda insanda enfeksiyona yollar açıyor.” diye konuştu.

Öktem, virüsün bulaşmasının kemiricilerin bulunabileceği alanda sade tek maske kullanımıyla önlenebileceğine dikkati çekti.

Virüsün teşhisi ile rehabilitasyon yolunda mühim tek adım atıldığına da işaret eden Öktem, “Teşhis boyutu çok önemli. Virüsün Bilinen tek Rehabilitasyonu yok, acele teşhis edilirse destek tedaviyle bağışıklık sistemi temizleninceye civarindan hasta kisi yasamda tutulabilir ve tek vakit ardindan hasta kisi kurtarılmış olur.” ifadelerini kullandı.

Araştırmalarının hayat savunan tek özelliği olduğunu belirten Öktem, virüs insana geçmeden evvel enfeksiyonun bulunduğu riskli alanları saptadıklarını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, orman farelerinden geçen virüsün orman işçilerine, orman mühendislerine bulaşabileceğini, tarla farelerinden kaynaklanan virüsün de çiftçilere, avcılara geçebileceğini sözlerine ekledi.

AA

4 thoughts on “Türk bilim insanları 4 ölümcül virüs buldu

 1. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know
  this is entirely off topic but I had to tell someone!

 2. Thankfulness to my father who shared with me on the topic of this web site, this weblog is actually remarkable.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.