Ekonomi

Akaryakıta gelen indirimler vatandaşın cebine ne zaman yansır?

Suudi Arabistan’a yapılan hücum sonrası yakit ücretleri yükselmiş ve Brent petrolün varil ücreti 70 dolar bandına çıkmıştı. derhal akabinde ise Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına zam yapılmıştı. Zammın tek bölümü ÖTV’den karşılanırken tek bölümü ise pompaya yansıtılmıştı. Bir gün evvel ise motorin fiyatına 15 kuruş indirim geldi ve pompaya yansıtılmadı. Gelen indirimlerin pompaya yansımasına ise motorinde 7 kuruş, benzinde ise tek kuruş kaldı. Örneğin tek sonraki günlerde motorin fiyatına 7 kuruştan çok tek indirim yapılırsa var olan rakam pompaya yansıyacak.

MOTORİN FİYATINA 15 KURUŞ İNDİRİM YAPILMIŞTI

Enerji yakit Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Bir gün evvel akşam (EPGİS) Twitter’dan yaptığı açıklamada, “20 Eylül tarihinde olabilitesi çok olmak üzere motorinde 15 kuruş/litre indirim gerçekleşmiştir. var uygulama var olan eşel mobil sistemi gereği indirim oranı civarindan ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında farklık olmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

MOTORİNE 34 KURUŞ BENZİNE 35 KURUŞ ZAM GELMİŞTİ

Bu hafta motorinin litre fiyatına 12 kuruşu pompa fiyatına yansıyacak toplaminda 34 kuruş, benzinde 35 kuruşu pompa fiyatına yansıyacak toplaminda 36 kuruş zam yapılmıştı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Bugün itibari ile İstanbul’da motorinin litre ücreti 6.51 TL’den, Ankara’da 6.57 TL’den, İzmir’de ise 6.58 TL’den satılıyor.

Benzinin litre ücreti ise İstanbul’da 7.11 TL’den Ankara’da 7.17 TL’den İzmir’de ise 7.18 TL’den satılıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEM NEDİR?
Akaryakıt fiyatlarında yaşanan hareketlilik hasebiyle çok sık değişimini engellemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların hususi tüketim vergisinden otomatik tek şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa ücretinin sabit kalmasını sağlamaya baz alinarak tek sistem olarak adlandırılıyor.

nihayet güncelleme: 10:30 20.09.2019