Ekonomi

Dolar/TL ne kadar oldu? (20.09.2019)

Fed tarihin en uzunca ahenk gösteren ücret genişlemesini sürdürmek amaciyla 25 baz nokta ile tahminlere paralel nema indirim kararı almıştı. Powell Fed’in politika faizini 25 baz nokta indirerek 1.75-2.00 aralığına düşürmesinin derhal peşinden evvelki vakit akşam düzen ettiği medya toplantısında, “Ekonomi zayıflarsa, o vakit dahada kapsamı geniş tek nema indirimi dizisi ahenk gösteren olabilir” dedi.

Dolar/TL saat 07:10 itibarıyla 5.7215/5.7262’ten işlem görüyor, kurun mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

“Yüksek oranda veriye bağlı olacağız… Önceden belirlenmiş yolda gitmiyoruz, toplantı yaparak kararları toplayacağız “ifadesini kullanan ve Fed’in “Yeterli gördüğümüz noktada” nema indirimini bırakacağını da belirtti.

Bankacılar kararın Fed’in tek sonraki dönemde nema indirim sürecini ayni ritimde devam ettireceğine değin kuvvetli tek ikaz olmamasının gelişmekte var olan memleket kazanç birimleri açısından menfi tek fiyatlama yarattığını belirtmişti.

Küresel piyasalarda ABD-İran geriliminin yarattığı jeopolitik riskler yakından takip edilmeye ayni ritimde devam ediliyor.

REUTERS

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dizisi Dolar ekonomi nema FED İran ortada Bankası kazanç laf
nihayet güncelleme: 08:18 20.09.2019