Sağlık

2 bebek ağırlığındaki böbreği alındı

Hindustan Times’ın haberine göre, başşehir tertemiz Delhi’deki tek hastanede doktorlar, 2006 seneninde kalıtsal tek rahatsızlık var olan Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) teşhisi konulan 56 yaşında olan bay hastanın, derhal hemen iki bebek ağırlığındaki böbreğini çıkardı.

Doktorlar, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli görevli olduğu açıklanan hastadan alınan 7,4 kilogramlık böbreğin, Hindistan’da tek hastadan alınan en büyük, yeryüzünde ise üçüncü hatri sayilir büyüklükte böbrek olduğunu ileri sürdü.

Ameliyata giren cerrahlardan Dr. Sachin Kathuria, “Literatür taraması yaptığımızda, ABD’de 9 kilo ve Hollanda’da 8,7 kilo ağırlığındayken alınan dahada ağır iki böbreğe rastladık. Bildiğimiz kadarıyla bu, şimdiye kadarki en ağır üçüncü böbrek.” dedi.

Hastanın karın boşluğundaki yaklasik olarak bütün alanı kaplayarak yollar açtığı sindirim problemleri ve kabızlık hasebiyle sol böbreğin iki saat civarindan süre gelen operasyonla alındığını kaydeden Kathuria, “Sağ böbrek şimdilik tek mesele teşkil etmiyor. Onu da almamız halinde, böbrek nakli yapılana civarindan Tamamiyle diyalize bağlı yaşaması gerekir. Aynı şekilde olmasa da şimdi de diyaliz Rehabilitasyonu görmesi gerekecek.” diye konuştu.

ODPBH görülen kişilerde, sıvı dolu kistler, böbreklerde gelişerek organın şişmesine ve böbrek yetmezliğine neden oluyor.

Bu benzeri hastalarda, böbreklerin enfeksiyon, kanama, ur veyahut başka bedensel sıkıntılara yollar açması vaziyetinde alınması gerekiyor.

Sağlıklı kişilerde böbreğin ağırlığı 120 ile 150 gr arasında değişiyor. (AA)

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Bebek çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli genetik Hindistan Hollanda kabızlık ur