Advertorial

Ev Dekorasyonu Yanlışları

 

 

Bir ev hayal ederken genelde küçük ya da büyük oluşu, konumu değil de evin içi ile ilgileniriz. Evimizin içi göz alıcı şıklığa sahip olsun isteriz. Ancak bu isteklerimiz bazen bizleri yanlış tercih yapmaya itebilir. Bunun için iyi düşünüp, araştırıp o şekilde karar vermek en doğrusu olmaktadır. Ev dekorasyonu planlarken sevdiğimiz renkleri mobilya, halı ve perdelerimizde kullanmaya özen göstersek de bazen sevdiğimiz renkler odanın ölçülerine ağır gelebilir. Bu sebeple de yanlış bir dekorasyon hazırlamış oluruz. Örnek verecek olursak kırmızı beyaz uyumu genel olarak beğenilen ve tercih edilen tonlar arasındadır. Ancak küçük bir salon için bu tonlar odayı boğacak nitelikler taşır. Gözleri yorar ve misafirlerinize konforlu bir ağırlama gerçekleştirmeniz pek de mümkün olmaz.

 

Televizyon her evde bir veya bir kaç adet bulunan çağımızın vazgeçilmez ev eşyaları arasında yerini almaktadır. Ev dekorasyonu fikirleri arasında ön planda olan fikirlerden biri de televizyonu duvara monte etmektir. Ancak, montajın yapılacağı duvar televizyon sayesinde iptal olacağından ve bulunduğu alana mobilya, koltuk gibi eşyaların dizayn edilemeyeceğinden dolayı doğru seçilmelidir. Odanızın en geniş duvarını televizyona vererek büyük bir dekorasyon hatasının altına imza atmış olabileceğinizi unutmamalısınız. Özellikle niş tv ünitesi yaptıranların bu dekorasyondan bir kaç yıl bile geçmeden sıkıldıklarını ve değiştirme şanslarının bulunmadıklarını söylemek mümkündür. Buradaki en önemli vurguyu sizlere açıklayarak daha doğru seçimler yapmanız gerektiğini ifade etmek isteriz.

 

Siz de evinizde halı olmazsa olmazım diyenlerdenseniz dekorasyon modelleri arasından doğru seçim yapabilirsiniz. Ancak, halı kullanmak sizin için çok da önemli değil ise burada sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Özellikle tül, perde ve koltuk kumaşlarınız ile uyumlu, odanızın ölçüleri ile örtüşebilen bir çeşit tercih etmeniz önem arz etmektedir. Aksi taktirde renk uyumu olmayacak halılarınız koltuk ve perdelerinizin yanında oldukça uyumsuz gözükecektir. Büyük çaplı koltuklara sahipseniz halınızın ölçülerini de hem odanızın boyutlarına hem de koltuklarınızın boyutlarına uygun ölçülerde sipariş vermelisiniz. Halınız göz alıcı bir güzelliğe sahip ise bu güzelliği kapatacak boyutlarda bir orta sehpa tercihi oldukça yanlış olacaktır. Mümkünse halınızın güzelliğini kapatmak istemiyorsanız orta sehpa kullanmaktan vazgeçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır